Penelope serisi ile kendini tanıtan yazar Gökçe Birincioğlu’nun yeni kitabı Okçunun Sihirli Liri, Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık) tarafından yayımlandı.

Maria Brzozowska’nın masalsı çizimleriyle okurunda farklı bir tat bırakan Okçunun Sihirli Liri, bilge bir okçunun, ok geçirmez ipek pelerinler örülmesine vesile olduğu bir evvel zaman masalı. Kitap, büyülü lirin eşliğinde akıp gidiyor ve ipekböcekleriyle, gelinciklerle dolu bir bahçeye götürüyor okurları.

“Gözleri görmeyen ama hedefini hep on ikiden vuran bir okçu başlatır masalımızı. Usta bir okçu, okun yaydan çıktığı andaki sese öyle tutkundur ki tıpatıp bu sesi çıkaracak bir lir yapar bir gün. Gelinciklerle dolu bir bahçede bu büyülü liri çalarken, ipek sesli bir kadın çıkagelir ve başlar şarkılar söylemeye. Kadının sesine vurulan okçu, liri ona hediye eder. Dantel adındaki bu kadın eski bir sarayda, ipek dokuyan örücülerle birlikte yaşamaktadır. Örücüler Dantel’in ve lirin sesi eşliğinde ipek dokumaya başlayınca, kralın ordusu için yaptıkları ipek pelerinleri hiçbir ok delip geçemez. Lirin büyüsüyle yenilmez bir ordu ortaya çıkar. Kral da bunun farkındadır ve gücüne güç katmak için pelerinleri bir silaha dönüştürüverir. Gelincikler solar, lirli şarkılar artık söylenmez olur. Kadife sesli bir kadının söylediği şarkılarla, ninnilerle başlayan bu masala, Gelincik adındaki hassas kalpli bir kız yön verecektir.”