Türkiye sineması hali hazırda hala gelişmekte olan bir sinema. Hala ne yapacağına tam emin olamamış, kendini türler yönetmeni olarak adlandıran ama bazı stüdyo yönetmenlerinden bile daha fazla kurumlara bağlı kalan yönetmenler, acının en dibini yaşayan halkın acısını yaşatanların gücü yüzünden sürekli sansürlenmesi nedeniyle anlatamama gibi birçok unsurdan etkileniyor ve gelişemiyor. Ama bazı yönetmenler ne olursa olsun sanatından ödün vermeyerek adeta süper starlara da dönüşebiliyor. Özellikle yurt dışında temsil konusunda her kulvarda var olmaya çalışan güzel ülkemde, sinema da süper starlarımız da var. Onların en başında ise Nuri Bilge Ceylan geliyor. Her filmiyle büyük festivallerde ödüllere aday gösterilen ve son filmi “Kış Uykusu” Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ile taçlandırılmış güzide yönetmen. Her filmi ile biraz daha büyüyen bir sinemaya sahip Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi merakla bekleniyordu. Sonrasında adını duyurdu: “Ahlat Ağacı”

Filmin konusuna değinerek başlayalım. Üniversiteyi bitirip memleketine dönen Sinan bir kitap yazar. Kitabının yazımı için sponsor ararken babasının borçlarıyla yüzleşir. Sinan’ın babası ile olan ilişkisi ve varoluşsal çabası ile Sinan’ın kendiyle yüzleşmesini görüyoruz.

Filmin duyurulduğu tarihe baktığımızda aslında tam da Cannes Film Festivali dönemine denk geliyordu. Festivalin her projesiyle adeta gediklisi olan NBC’nin son filmi seçkiye dâhil edilecek miydi? Merak konusu oldu. İlk açıklanan seçkide film yer almayınca herkes haliyle şaşkınlığa uğradı. Sonrasında filmin süresinin 189 dakika olmasından dolayı festival yetkilerinin yönetmenden filmi kısaltmasını istemesi üzerine NBC bu teklifi reddetmiş ve festivalde böyle bir karar almış dendi. Festivalde seçkiye dâhil edilen filmler bakıldığında ise genellikle gençlik ve ilk filmlerine yer veren yönetmenler ağırlıktaydı. Sebebinin bu olduğu düşünüldü. Ama sonrasında festival bir açıklama daha yaptı ve filmi seçkiye dâhil etti. Genellikle her filme en az iki gösterim veren festival, NBC’nin filmine tek gösterim verdi, onu da festivalin son gösterim gününde. Hal böyle olunca insanlar filmi de sorgular oldu ve filmle ilgili soru işaretleri de kafada belirdi. Ülkede sürekli geriye giden sanatsal değerler ve değer kayıplarından NBC sineması da mı etkilendi diye düşünüldü. Ve gösterim günü geldi. Filmin oyuncularından Doğu Demirkol, Murat Cemcir, Hazal Ergüçlü, Ahmet Rıfat Şungar’un da dâhil olduğu kalabalık oyuncu kadrosu ve ailesiyle katıldı. Ahlat Ağacı ekibi salona girişte ayakta alkışlandılar. Film gösterildi ve sonrasında ne mi oldu? Filmden sonra yaklaşık on beş dakika ayakta alkışlandı. Film yapım sürecinden sonra bir röportajında “Bu filmden alacağım reaksiyonlar umurumda değil. Komedi yapıyorum ve bu bir komedi filmi değil. O yüzden umursamıyorum. “ diyen Doğu Demirkol’un gözleri doldu. Sancılı bir dönemden şaşalı bir tebrike uzanan bir yol oldu filmin festival süreci.

Filmle ilgili gelen her yorum neredeyse olumlu. Yönetmenin en fazla diyaloğa sahip filmi. Gökhan Tiryaki’nin inanılmaz görüntüleri, filmin süresi hiç bir sorun teşkil etmiyor, gayet akıcı gibi birçok olumlu yorum yapıldı. Filmi izleyenlerin çok beğendiğini görüyoruz. Gösterimden sonra twitterda adeta Ahlat Ağacı’na sevgi seli oluştu. Herkes tarafından bu kadar olumlu tepki alması da filmi bugün verilecek olan Altın Palmiye için önlere çıkardı. En azından izlemeyenlerin nezdinde. Ayrıca yönetmenin sinemasından hiçbir şey eksilmemiş oluşu da yüreğimize su serpti. Başta Doğu Demirkol olmak üzere oyunculukların da çok beğenildiğini belirtmek istiyorum. Son olarak filmin yapımcısının filmin gösterim tarihinin festivalden sonra belirleneceğini ancak vizyona sokmak için çok beklemeyeceklerini söyledi. Sanıyoruz filmin festival yolculuğu Cannes’la başladı Cannes’la son bulacak.