De-Lovely

Yönetmen: Irwin Winkler

Birleşik Krallık, ABD / 2004 / 125 dk.

Bestelediği müziklerle 20. yüzyılın ilk yarısına damgasını vuran ABD’li besteci ve söz yazarı Cole Porter’ın Linda Lee Porter’la olan ilişkisine odaklanırken iki karakteri canlandıran Kevin Klive ve Ashley Judd’a Altın Küre adaylığı getiren De-Lovely; Anything Goes, It’s De-Lovely ve Night and Day gibi unutulmaz Cole Porter besteleriyle birlikte unutulmaz müzik adamının kariyerini, hayatını ve ilham perisi Linda Lee Porter’la olan ilişkisini gözler önüne seriyor. Filmin senaryosunun da The Age of Innocence ve Gangs of New York’la iki Oscar adaylığı bulunan Jay Cocks tarafından kaleme alındığını belirtelim.

Etkinlik 10 Mayıs 2017 tarihinde saat 20:00’da ücretsiz olarak Zorlu PSM’de gerçekleştirilecek

 

Inside Llewyn Davis

Yönetmen: Joel Coen, Ethan Coen

ABD, Birleşik Krallık, Fransa / 2013 / 104 dk.

1961’de New York’un Manhattan bölgesinde bir folk müzisyeni olmak üzerine Coen Kardeşler dokunuşu! Görüntü yönetmenliği ve ses miksajıyla Oscar’a aday olan Inside Llewyn Davis; filme adını veren karakteri canlandıran Oscar Isaac’in müthiş performansıyla ön plana çıkarken müzikleri kadar sırtında gitarı ve elinde kedisiyle Greenwich Village sokaklarında dolaşan Llewyn Davis karesiyle da ikonikleşti.

Etkinlik 11 Mayıs 2017 tarihinde saat 20:00’da ücretsiz olarak Zorlu PSM’de gerçekleştirilecek.

 

Searching for Sugar Man

Yönetmen: Malik Bendjelloul

İsveç, Birleşik Krallık, Finlandiya / 2012 / 86 dk.

70’lerin Detroit’inde kimsenin pek bilmediği bir folk müzisyeni olan Sixto Rodriguez’in, Güney Afrika’daki sürpriz hayranlarının girişimiyle 90’lardan itibaren tekrar canlanan müzik kariyerine odaklanan Searching for Sugar Man, ortaya şöhret kavramıyla ilgili son derece enteresan sorular atıyor. İntihar ettiği söylentisi yayılan Rodriguez’i bulma niyetindeki hayranları takip eden Oscar’lı belgesel, Güney Afrika’da kayıtları Elvis Presley’den dahi daha çok satan bu özgün müzisyenin kariyerinin ABD’de de tekrar canlanmasına vesile oldu.

Etkinlik 12 Mayıs 2017 tarihinde saat 20:00’da ücretsiz olarak Zorlu PSM’de gerçekleştirilecek.