14.00, Oditoryum : Westworld [Batı Dünyası], 1973

16.00, Oditoryum : Her [Aşk], 2013

 

SALT Galata’daki Zahiri Mekânda Arşiv’in kapanışından bir gün önce, Refik Anadol’un seçtiği iki bilim kurgu filmi Türkçe altyazılı olarak Oditoryum’da gösterilecek. Programda, ilk sezonu 2016’da yayımlanan televizyon dizisi Westworld’ün temel aldığı, aynı adlı film ile Spike Jonze’a senaryo dalında Altın Küre ve Oscar kazandıran Her [Aşk] filmi yer alıyor.

İnsan-yapay zekâ ilişkisine odaklanan filmlerden biri robotların insanlığın hizmetinde olduğu yapay bir dünya kurgularken diğeri böylesi bir dünyada bir insanın bir işletim sistemiyle geliştirdiği duygusal yakınlığı anlatıyor. Yapım tarihleri arasında 40 yıl olmasına rağmen filmler, Anadol’un Arşiv Rüyası projesi (2017) ve uzantısı olan Zahiri Mekânda Arşiv enstalasyonu gibi, yakın geleceğin imkânlarına dair çeşitli önermeler barındırıyor.

Gösterimler herkese açıktır. Katılım ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır.

 

Westworld [Batı Dünyası] (1973)

Yönetmen: Michael Crichton

88 dakika

Westworld [Batı Dünyası] (1973) filminden bir kare ©Filmbank Media

Michael Crichton’ın yazıp yönettiği film, 1983 yılında, yalnızca yetişkinlere hizmet veren ve son derece gerçekçi bir kurguya sahip olan Delos tema parkında geçer. “Vahşi Batı”, “Orta Çağ Avrupa’sı” ve “Antik Roma” dünyaları için birebir insan görünümünde tasarlanan robotlar, kendilerine biçilen roller çerçevesinde, parkın seçkin ziyaretçilerine o devirlere dair her türlü deneyimi yaşama imkânı sunar. Ancak, canlı organizmalar kadar karmaşık bir yapıya sahip makinelerdeki bir dizi sistem hatası, bu yapay ortamın karanlık yüzünü ortaya çıkaracaktır.

 

Her [Aşk] (2013)

Yönetmen: Spike Jonze

126 dakika

Her [Aşk] (2013) filminden bir kare ©Chantier Films

Yakın gelecekte Los Angeles’ta geçen film, içine kapanık bir yazar olan Theodore’un (Joaquin Phoenix), yapay zekâ programı sunan bir işletim sistemiyle kurduğu ilişkiyi konu alır. Eşinden ayrılan ve çoğu zamanını yalnız geçiren Theodore, kulağına taktığı bir cihazla iletişime geçtiği Samantha (Scarlett Johansson) ile hayatını programlamaya başlar. Fakat, nükteli ve bir o kadar da duyarlı yaklaşıma sahip olan bu sanal varlığın Theodore’a beklenmedik bir yakınlık göstermesi, ilişkilerini duygusallıkla yüklü tuhaf bir boyuta taşır.