Çok üretken bir yazar değildir Yusuf Atılgan. Öyle ki; Aylak Adam romanını bitirmesini bile, Yunus Nadi Roman Yarışması’nın katılım süresinin dolmak üzere olmasına borçludur. Bu yarışmaya katılmaktan son anda vazgeçse, bu denli etkili bir romanla buluşamayacaktık belki de. Aylak Adam’ı okuyanlar, bu durumun Atılgan’ın yazmayı sevmemesinden kaynaklanmadığını bilirler. Durum tamamen Yusuf Atılgan’ın, iki romanında yansıttığı karakterlere yani C. ve Zebercet’e, benzemesinden kaynaklanır. Nasıl olsa onu, kimse asla anlamayacaktır!

Ancak Yusuf Atılgan’ın eserleri yıllara meydan okuyarak bugün hala okuyucusu ile buluşmaya devam ediyor. Can Yayınları, okuyucunun büyük bir merakla sarıldığı eserleri yeni baskılarıyla eylül ayında yayımladı.

Aylak Adam romanı konusuyla, kurgusuyla her dönem orijinal bir eser olarak karşımıza çıkmaktadır. Romanın başkahramanına özellikle bir isim vermekten imtina etmiştir yazar. İsimler önemli değildir ona göre. Önemli olan; insanların seçimleri, yaşamları, kişilikleridir.

Yarattığı C. ve Zebercet karakterleriyle ‘insan’ı ‘seçimlerini’, ‘kişiliğini’ irdeleyen Yusuf Atılgan, okuru düşünceler denizine bırakır adeta.

Anayurt Oteli romanının başkahramanı Zebercet yedi aylık doğarak bir anlamda ana rahminden dışlanma ile dünyaya gelir. Bu onun yaşadığı tramvatik ilk durumdur.

Bu tramvayı aile bireylerinin sırası ile ölümü derinleştirir. Zebercet yalnızlaşır.

Yalnızlaşan, toplumdan ayrışan Zebercet böylece gerçek dünyadan ayrı düşer. Hiçbir kadına, hiçbir yere bağlanamaz.

Gecikmeli Ankara treniyle gelen kadının varlığı Zebercet’i bir an olsun ‘yaşamının dehlizlerinden’ çıkarır. Ancak otelden ayrılan bu kadının bir daha dönmemesi ile ‘yaşamının dehlizlerinin dibine’ gömülür.

Bilinçaltı Zebercet’in parçalanmış ruhunu ortaya koyar. Öyle ki bu parçalanmış ruh hiçbir zaman tamamlanamadığı için Zebercet’i intihara ve cinayet işlemeye sürükler.

Şüphesiz “Aylak Adam” ve “Anayurt Oteli” yazarın en bilinen eserleridir. Ancak Can Yayınları bu seçki kapsamında “Ekmek Elden Süt Memeden”, “Canistan” ve “Bütün Öyküleri” eserleriyle de sanatçının bütün eserlerini yeniden raflarda görünür kıldı.

Yusuf Atılgan ile tanışmadıysanız yeni baskılarla edebi serüveninizde bir buluşma gerçekleştirebilirsiniz.