Yunanistan’ın Midilli adasında konumlanan ve günümüzde bir sanat merkezi vasfında işlevini sürdüren Halim Bey Konağı’nın bir odası, Elgiz ailesi tarafından 6 Ağustos tarihinde müzeleştiriliyor. Elgiz Koleksiyonu’nda yer alan “Geçiş Çizgileri” aslı sergi geçtiğimiz aylarda Halim Bey Konağı’na taşınmıştı.
Dönemin mutasarrıflarından Halim Bey (Kulaksızoğlu) aynı zamanda bir filantropist ve sanat meseni olarak yaşamını Midilli’ye büyük destekler sağlayarak sürdürmüş. Can Elgiz ve ailesi yıllar sonra bu toprakları görmek ve aile tarihini yeniden kendilerine anımsatmak amacıyla Midilli’ye gittiklerinde Halim Bey’e ait konağın Midilli Belediyesi tarafından bir sanat galerisine çevrildiğini görüyorlar. Toplumsal bir hafıza ve bireysel hatıralarla dolu bu aile konağı, bir sanat galerisi olarak kuşaklar sonrasında koleksiyoner Can Elgiz’i karşılıyor. Bunun üzerine Elgiz ailesi sanat uğraşlarını dostluk, komşuculuk adına adada da yaşatmaya karar veriyor. Bir asır ötesinden, yeniden, aynı aileyle yepyeni bir hafıza yaratıyorlar. Bu bağ kurma süreci ada belediyesinin destekleriyle daha da gelişiyor ve konakta Elgiz Ailesi’ne ayrılan bir odanın müzeleştirilmesi fikrine dönüşüyor.

Bu aile müzesinin açılışıyla eş zamanlı olarak Kulaksızoğlu ailesinin torunlarından Mehmet ve Levent Geylan’ın da aralarında bulunduğu 47 fotoğrafçıya ait, İstanbul fotoğraflarından oluşan Ben İstanbul fotoğraf sergisi de konakta yer alacak. Sergide yer alan fotoğraflar, İstanbul’u farklı mevsimlerde, farklı insan manzaraları ve fotoğraf teknikleri ile görüntülüyor.

Kaynak: kültürlimited