Avusturya’nın en büyük film festivallerinden ‘Crossing Europe’un büyük retrospektif konuğu yönetmen Yeşim Ustaoğlu oldu.

Avusturya’nın Linz Kentinde bugün başlayan ve 30 Nisan’a kadar sürecek festivalde Ustaoğlu’nun 5 filmi sinemaseverle buluşacak.

Bu yıl 13’üncüsü düzenlenecek Crossing Europe’un retrospektif bölümünde Ustaoğlu’nun filmlerinden ‘Tereddüt’ filmi Avusturya prömiyerini yapacak. Ustaoğlu ayrıca festival kapsamında özel bir söyleşiye katılacak.

İstanbul Film Festivali’nde En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu (Ecem Uzun) ve En İyi Müzik ödüllerini getirmiş ‘Tereddüt’ filmi; Berlin’de En İyi Avrupa Filmi Ödülü ve Barış Ödülü, İstanbul Film Festivalinde de En İyi Film, En İyi Yönetmen, FIBRESCI ödülü ve Seyirci Ödülünü kazanmış ‘Güneşe Yolculuk’ (1999); Haifada En İyi Film seçilmiş ‘Bulutları Beklerken’ (2004), Son Sebastian Film Festivalinde En İyi Film ve En İyi Kadın Oyuncu başta olmak üzere ulusal ve uluslararası pek çok festivalden ödül alan ‘Pandoranın Kutusu’ (2008); Abu Dabi, Split Meditarraneon film festivallerinde En İyi Film, Moskova, Tokyo, Pune festivallerinden de En İyi Kadın Oyuncu dallarında ödülleri toplamış ‘Araf’ gösterime giren diğer Ustaoğlu filmleri.