Yeni İnsan Yayınevi, Edebiyat Serisi’ne Oya Akçizmeci imzalı “Saçlarımdaki Rüzgar” başlıklı kitabı ekliyor.

İlk romanı Ümit Penceresi ile okuru cumhuriyetin ilk yıllarına götüren Oya Akçizmeci, yeni kitabı Saçlarımdaki Rüzgar ile bu kez işgal yıllarındaki İstanbul’un panoramasını çiziyor.

Saçlarımdaki Rüzgar tarihsel bir roman olma özelliğiyle dikkat çekiyor. Kitap, Türkiye tarihinin belki de en fırtınalı dönemine, İstanbul’un işgal günlerine tanıklık etmemizi sağlıyor. Romanın olay örgüsü, okuru İstanbul’da bir aile evine konuk ediyor. Bu sayede okur savaş yıllarında İstanbul’un toplumsal hayatına dair son derece gerçekçi sahnelerle karşılaşıyor. Aile ilişkileri, mahalle komşuları, dostluk ve aşk… Akçizmeci, tüm bunları çarpıcı bir şekilde aktarıyor ve tarihsel imgelemde işgal altındaki İstanbul’u inşa ediyor.

İstanbul’un işgali, romanın başından sonuna dek bir gerilim havasında okuyucuya eşlik ediyor. Mustafa Kemal ve arkadaşlarının Anadolu’daki direnişi, onların zafere olan inançları ve İstanbulluların onlara karşı tutumları da satırlarda yer alıyor. Elbette Anadolu’daki mücadeleye inananlar kadar, bu mücadelenin boşa bir uğraş olduğunu düşünenler de var. Hatta bazıları daha da ileri giderek İngilizlerle iyi geçinmenin yollarını arıyor. Saçlarımdaki Rüzgar bu yönüyle işgal yıllarının insanlarının korkularına, umutlarına ve umutsuzluklarına dikkat çekiyor.

Saçlarımdaki Rüzgar’ın yalnızca işgal yıllarını anlatan bir tarihsel roman olduğunu söylemek büyük haksızlık olur. Roman İstanbul’un işgalinin yanı sıra, işgal yıllarında yaşanan bir aşkı konu ediyor. Bu aşk öyle sıradan bir aşk değil. Hayallerinin peşinden koşan, aykırı bir kişiliğe sahip Müstenire ile savaşın bütün acısını ve yaralarını taşıyan Necmi’nin aşkı. Dramatik, etkileyici ve kuvvetli bir aşk romanın önemli bir bölümünü oluşturuyor.

Müstenire’nin en büyük hayali ressam olmak. Peki Müstenire bu hayaline ulaşabilecek mi? Bütün zorluklara ve engellere rağmen, çocukluk hayalinin peşinden gidebilecek mi? Hatta karşı konulamaz aşka rağmen… Müstenire’nin yol göstericisi onun saçlarında esen belli belirsiz bir rüzgar. Müstenire’yi harekete geçiren bu rüzgar, yalnızca bazı zamanlarda ona eşlik ediyor. Bazen rüyalarına bile giriyor. Müstenire ise hislerine güveniyor, inandığı amaç uğruna fedakârlık yapmaya hazır. Hislerinin ve hayallerinin peşinden sonuna kadar gidecek bir genç sanatçı o.

Müstenire’nin İstanbul’dan Paris’e uzanan hikayesi, genç bir sanatçının tutkusu için neler yapabileceğini gösteriyor bize. Saçlarımdaki Rüzgar’ı bu kadar çekici kılan unsurlardan biri de hikayesi. Romanın hikayesi o kadar etkileyici ki okurun kendisini roman karakterlerinden biri olarak düşünmemesi oldukça zor. Saçlarımdaki Rüzgar, bitirdikten sonra etkisinden çıkamayacağınız kitaplar arasında yer alacak gibi gözüküyor.

Oya Akçizmeci

1960 yılında Adana’da doğdu. Çocukluğu ve gençliği İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde geçti. Beşiktaş Kız Lisesi ve Gazi Üniversitesi’nden mezun oldu. Yaşantısının büyük bölümünde Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı Orta Dereceli Okullarda öğretmenlik yaptı. Öğretmenlik yıllarından itibaren edebiyata büyük ilgi duydu.

Kitabımızla ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz yeniinsanyayinevi@gmail.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.