Yaşar Kemal Seyahat Bursu üniversite çağındaki gençlerin okulda öğrendikleri “Akdeniz’de kışlar ılık ve yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçer” türü bilgilerin doğruluğunu gidip yerinde görebilmeleri, tespit edebilmeleri, yaşayarak öğrenmeleri için sosyal girişimci Önder Cırık tarafından 2016 yılında başlatılmış bir burs programıdır. Yaşar Kemal Seyahat Bursu’nun amacı ise tamamen gençlerin üretme yetisini kuvvetlendirmektir.

Seyahatin sonunda beklenen şey sadece bir üretimdir. Katılımcılar, bir hikaye, araştırma, makale, kitap, kısa film, film, röportaj, fotoğraf albümü, müzikal derleme veya sanatsal, bilimsel ya da fikri üretim gibi geniş seçenek yelpazesine sahiptir. Seyahatin sonunda bursiyer ortaya bir üretim koymalı ve kamuoyu ile paylaşmalıdır. Dolayısıyla bu seyahat bursu yalnızca bir gezi değil, kişinin kendini geliştirdiği, üretmesine katkı sağlayan bir etkinliktir.

Bu seyahat bursunun yurt içi olduğu gibi yurt dışı imkanı da vardır. Fakat bursa ilk kez katılanların yurt dışı imkanından faylanma şansları yoktur. Yapılan burs başvuruları dört kişiden oluşan seçici kurul tarafından değerlendirilmektedir. O yıl bursa hak kazanan öğrenciler seçici kurul tarafından oy birliği ile seçilir. Yurt içi seyahati sona eren bursiyer proje sonuçlarını seçici kurul ve kamuoyu ile paylaşır. Seçici kurul tarafından seyahat projesinin sonuçları en iyi olarak belirlenen bursiyer ertesi yıl yurt dışı seyahat bursu için başvuru yapmaya hak kazanır. Burs kazanan her bir öğrenciye seçici kurul tarafından bir mentör, yani bir danışman kişi atanır. Mentör, proje boyunca bursiyer öğrenciye yol göstericilik yapar, kendi tecrübelerini paylaşır ve seyahat projesinin yönetimiyle ilgili tavsiyelerde bulunur. Bu süreç boyunca bursiyer de seçici kurula veya danışmanına seyahat ve proje süreçlerinin gidişatıyla ilgili bilgi vermelidir.

Yazmaya, üretmeye ilgisi olan gençleri es geçmeyen bu ve benzeri projelerin devam etmesi hatta çoğalması dileğiyle… Gençlerin kayıtsız kalmaması önerilen bir haber!