1964 yılından bu yana İstiklal Caddesi’nde faaliyet gösteren Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, Galatasaray Meydanı’ndaki 50 yılı aşkın süredir tarihe tanıklık eden binasına geri döndü.

Yenilenen bina İstiklal Caddesi’nin dikkat çeken binalarından biri oldu. Galatasaray Meydanı’na camdan bir cepheyle bakan bina; kitabevi, müze, sergi, kütüphane, etkinlik alanları ile farklı ve zengin bir mekân deneyimi sunuyor. Ayrıca, Türkiye’nin en bilinen heykeli İlhan Koman’ın “Akdeniz” heykeline de ev sahipliği yapıyor. Heykel, binanın üçüncü katından İstiklal Caddesi’nden geçenleri ve Cumhuriyetimizin 50. yılı şerefine Yapı Kredi tarafından değerli heykeltıraş Şadi Çalık’a yaptırılan meydandaki soyut heykeli selamlıyor.

 

Giriş katında Yapı Kredi Yayınları’nın tüm kitaplarının bulunduğu yüksek tavanlı bir kitabevi bulunuyor. Asma katında bir okuma bölümünün de bulunduğu kitabevinde çocuk kitapları ve çocuk etkinlikleri için özel alanlar da yer alıyor. İlk katında banka koleksiyonlarında yer alan eserlerin sergilendiği müze, ikinci ve üçüncü katında sergi alanları, dördüncü katında ise yine meydandan seyredilebilen büyük bir salon bulunuyor. Tiyatro, söyleşi, konferans, performans ya da film gösterimlerine ev sahipliği yapacak bir salon. Yapı Kredi Kültür Sanat binasının beşinci katında ise bir kütüphane yer alıyor. 4.000’i nadir eser olmak üzere yaklaşık 80.000’i aşkın kitaba erişilebilecek olan bu zengin kütüphane, edebiyatseverlere İstiklal Caddesi’nin hareketliliğinden uzak, dingin bir alan sunuyor.

Yapı Kredi Kültür Sanat binasının açılış sergisi “Sarmal” ise 13 Eylül’den yıl sonuna kadar gezilebilecek. Küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez’in üstlendiği “Sarmal”, Yapı Kredi’nin koruyucu koleksiyonerlik anlayışını ve kültür sanat birikimini yansıtıyor. Tamamı Yapı Kredi Koleksiyonu’ndan oluşan sergideki toplam 403 parça; sikke, heykel, resim, fotoğraf, video art gibi farklı eserlerden oluşuyor.

Karagöz koleksiyonundan antik sikkelere, modern resimden güncel sanata geniş bir yelpazede eserlerin yer aldığı “Sarmal”da ilk kez sergilenecek eserler de bulunuyor. Bunlardan; ilk Türk kadın ressam Mihri Müşfik’in otoportresi ve 3. Selim’in müzik defteri, kültür sanat sakinleri ile ilk kez buluşacak. Estergon Kalesi’nin sancağı ve İstiklal Caddesi’nin sesinin üç boyutlu halinin görülebileceği eserler de sergide öne çıkıyor.

Yapı Kredi Kültür Sanat binası ziyaretçilerini bekliyor. Bu haber İstanbulluları ve sanatseverleri oldukça heyecanlandırdı.

Yeni mekânında Yapı Kredi Kültür Sanat’ı daha fazla keşfetmek için https://www.facebook.com/YapiKrediKulturSanatYayincilik/videos/1478048362231667/ adresini ziyaret edebilirsiniz.