SANATORIUM, 10 Eylül – 14 Ekim 2017 tarihleri arasında Kemal Özen’in “Yapay Cehennemler” adlı sergisine ev sahipliği yapacak.

Sanatçının tuval üzerine çalıştığı yağlı boya ve akrilik resimlerinin, karakalem desenleriyle birlikte daha önceki sergilerinde görmediğimiz heykel ve yerleştirme gibi yeni medyum ve denemeleri ile karşımıza çıkıyor.

Sergi SANATORIUM’un yeni mekanının açılış sergisi olacağı için de büyük önem taşıyor.

Kemal Özen sergisi hakkında şunları söylüyor: ”Parodi haline gelen günlük yaşantımızda hüzünlü şarkıların remiksleriyle kulüplerde dans eder psikolojideki gibi tuval, kağıt ya da çalışma alanı üzerine dağılan imgeler eğlence, hüzün, vahşet, sevgi, anılar içeren yüklerin boğazımızda biriken parçalarından sadece bir kaçını temsil edebilir. Bu dünyadan vazgeçiş, yaşamla ölüm arasındaki sınırların etrafında dolanma, yarının içerisinde barındırdığı ama git gide kaybolan umut, beynin refleksif biçimde yaşama tutunma çabası diğer yandan ruhun buna bir başkaldırı olarak ‘ölüm itkisi’ ile iç içe olan günümüz insanını, karanlık bir filtreden geçirerek yüzeye yeniden işliyorum.” Özen çalışmalarında, uygarlığın yarattığı yapay cehennemleri yüzey üzerinde topluca görünür kılma çabasına girişiyor. Sanatçı, sergide sunduğu çalışmalarında, tanık olduğu, okuduğu, duyduğu olayları, yaşadığı coğrafyanın sosyal katmanlarında gerçekleşen karanlık olaylarla iç içe geçen trajedileri ve bu dünyayı insanın kendisine yaşaması güç bir yer haline getirmesinin cevaplarını, kullandığı medyumlar aracılığı ile dile getirmeye çalışıyor. İçselleştiremediğimiz, cehenneme çevirdiğimiz bu dünyada, birey olarak var olmaya çalıştığımız bu cehennemde, kendimizi nasıl koruduğumuza ve konumlandırdığımıza dair cevaplar arıyor ve cevapları sergisinde yer alan çalışmalar aracılığı ile izleyicisiyle paylaşıyor.

Ve ekliyor: “Mutlak mutluluğun hiçbir zaman var olmadığı gezegenimizde, trajikomik hale gelen durumları, normalleştirdiğimiz berbat olaylarla harmanlayarak resim aracılığıyla, bir kez daha kendimize, kendimizi hatırlatmaya çalışıyorum.”

Sergi meraklılarını 10 Eylül-14 Ekim boyunca SANATORIUM’da ağırlayacak.