Merhaba, havaların soğumasıyla beraber sinema sezonu da açıldı ve yapımcılar ellerindeki tüm kozları ortaya koyarak soğuk kış günlerinde salonları doldurmayı amaçlayan kaliteli yapımları gün yüzüne çıkarmaya başladılar. Ben de sizleri bu yapımlar hakkında bilgilendirip keyifli ve kaliteli zaman geçirmenize katkıda bulunmaya gayret ediyorum.

Bu haftaki vizyon filmimiz, yapımcılığını DORUK ACAR ve ALPER ÇAĞLAR’ın yaptığı, yönetmen koltuğunda ise yine Alper ÇAĞLAR’ın oturduğu “DAĞ 2” adlı film. Oyuncu kadrosuna baktığımızda ise MURAT SEREZLİ (Kurmay Yarbay Veysel), AHU TÜRKPENÇE (Gazeteci Ceyda), MURAT ARKIN (Üstçavuş Arif), UFUK BAYRAKTAR (Uzm.Çavuş Bekir), ÇAĞLAR ERTUĞRUL (Üsteğmen Oğuz) bulunmakta.

dag-1

Filmin fragmanını izlediğinizde milliyetçilik duygularının kabardığı, Irak’ta IŞİD ile girilen mücadelede bir grup bordo berelinin rehine kurtarma operasyonu ile başlayıp görev mi vicdan mı sorgusunun yapıldığı bir yapım gibi görünüyor. Yine de fragmanın sonuna küfür eklenmesi gereksiz bir detaydı… Aslına bakılırsa fragman filmin kalitesini tam olarak yansıtamayarak düşük bir not alıyor. Fragmana rağmen sinema salonuna gelen bir izleyici olarak film, IŞİD’in internete düşen kafa kesme videolarını andıran bir görüntü ile başlıyor. Daha birkaç dakika geçmeden filmin ne kadar ince detaylarla işlendiği anlaşılıyor ve bu ince detayların filmin gerçekçiliğine etkisi seyirciyi büyülemeye yetiyor. Özellikle keskin nişancı sahnelerindeki silah sesinden sonra geçen 1-2 saniye ve hedefin vurulması, yani kurşunun havada aldığı yolun dahi işlenmiş olması filmin gerçekçiliğini arttırırken vurulma sahnelerindeki başarı da sizi tamamen filmin içine alıyor.

Karakterlerden Murat Serezli daha önce oynadığı yapımlardan da seyircinin gözüne komutan karakteri için oturmuş bir seçim. Filmin en ağırlık verilmiş iki karakteri Uzm. Çavuş Bekir ve Üsteğmen Oğuz. Ufuk Bayraktar’ı çoğumuz “EZEL” dizisindeki Ramiz Dayı’nın gençliğinden hatırlasak da aslında kendisinin oyunculuk hayatı 2000 senesi ile başlayıp 2006 senesinde “Kader”, 2007 senesinde “Yumurta” ve 2009’da “EZEL” ile üst seviyelere ulaşıyor. Ayrıca “Kader” filmi nedeniyle 26. İstanbul Film Festivalinden en iyi erkek oyuncu ödülü ile ayrılmıştı. Sinema ve dizilerdeki başarısının tesadüf olmağını kanıtlarca bir yükseliş gösteren Ufuk Bayraktar bu filmde de kendini belli ediyor. Çağlar Ertuğrul ile samimi bir oyunculuk sergileyerek izleyicinin filmden kopmasını engelliyor.

dag-2

Film oldukça profesyonel, abartıdan uzak ve son derece gerçekçi bir film. Sadece bir savaş filmi değil, karakterleri derinlemesine inceleyen, orada yaşananları ve bizler için orada savaşanların psikolojilerini de anlatan önemli bir yapım.

Filmi izlerken aklıma gelen şey burada anlatılanların tamamen gerçek olmasının yanı sıra bu olayların olduğu zamanlarda hatta siz bu yazıyı okurken veya bir eliniz Instagram’da kim ne yapmış diye bakarken yahut alışveriş sitelerinde gezinirken orada bir savaşın var olduğu gerçeğinden uzaklaştığımız. Bu film biraz olsun bizi gerçek dünyaya, savaşın soğuk yüzüne, o insanların duygularına, sevdiklerine ve savaşın acımasızlığına dokunan bir yapım olmuş. Kesinlikle gidilmesi gereken bir yapım. Ayrıca görselliği, sahne seçimleri ve efektleri ile tüm yapım ekibini, başta ise yönetmen Alper Çağlar’ı tebrik etmek gerek.

Tüm okuyucularımıza iyi seyirler dilerim.