Biri beyaz biri kara iki kedi.
Birbirlerinin omzuna kollarını dolamışçasına birbirlerine şefkatle sarılarak,birbirlerine dayanarak yola çıkmışlar.
Gölgeler akşamüstünü söylüyor.
Yorgun bir günün sonunda eve dönüyorlarmış gibi.
Yüzlerini görmüyoruz ama eminim mırıl mırıl konuşuyorlardır.
Belli sınanmış, denenmiş bir dostluk bu, uzun yolları da göze alabilen bir dostluk.

Murathan Mungan

Gerçek bir dosta sahip olmaktan daha güzel ne olabilir ki?

Dostluk kavramı sadece biz insanlara özgüymüş gibi düşünülse de hayvanlar bizlere gösterdikleri dostluklarının yanında birbirlerine karşı da gösterdikleri dostlukla bu ön yargıyı tamamen ortadan kaldırıyor. Düşman bildiğimiz kedi ve köpekten tutun, bir maymunla bir kaplanın, bir kuzu ile bir köpeğin, bir civciv ile bir kedinin dostluğuna şahit olmak, çoğu zaman sadece bize ait olduğunu düşündüğümüz bu yaşlı dünyada belki de unutulan birçok güzel şeyi canlandırıyor gözümüzde. Kendi dünyalarında doğanın koşullarına ve içgüdülerine engel olup bu dostlukları kurabilen ve bizlere yaşadığımız dünyanın barış içinde olabileceği mesajını veren dost hayvanların fotoğrafları ile sizler de bildiğiniz dostluk kavramını sorgulayacaksınız.

Bu fotoğraflar hayvanların da tıpkı bizim gibi sevgi ve şefkat duyguları olduğunu ispat eder nitelikte. Gördükleriniz sadece sevimlilikle sınırlı değil, olayın özünde fotoğrafta gördüğünüzden daha fazlası var. Neden bu hayvanlar dostluk kuruyor? Aslanlar, köpekler, filler hatta vahşi hayvanlar. Bu soru; hayvanların kendi türlerinin dışında bazı sosyal ilişkiler kurma isteğiyle cevaplanabilir. Tıpkı bizim gibi. Yani onlar bizden çok uzakta değiller, bizden daha az duygusal ya da daha az yardımsever olduklarını söyleyemeyiz. Bazı hayvanlara kendi ebeveynleri bile bakmazken, başka türden bir hayvanın onlara annelik etmesi başka neyle açıklanabilir?

“Hayvanseverler özel bir insan türüdür; ruhu cömert, empati dolu, belki biraz duygusallığa meyilli ve en az bulutsuz bir gökyüzü kadar kocaman yürekli.” der John Grogan.

Yazı bittiğinde yüzünüzde oluşan o güzel tebbesümün sebebidir hayvan dostlarımızın bize yansıttığı sıcacık dostlukları. Şimdi o tebessümle kutlayalım onların “4 Ekim Hayvanları Koruma Günü“nü. Bugün birbirinden farklı türlere sahip olsa da aralarındaki muaazam dostluğu bize gösteren dostlarımızın günü.

“İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz.” mış. Ruhumuzdaki o parçanın daima uyanık kalması dileğiyle.