Ursula K. Le Guin’e ait “Anlatış” isimli roman beyaz perdeye uyarlanıyor.

Guin’in vefatından kısa bir süre önce uyarlamanın genel hatları üzerinde çalışmaya başlandığı ve Anlatış’ın beyaz perdede yer alacağı yapım şirketi Bayview Films tarafından doğrulandı.

Haziran 2017’de vizyona giren “20 Weeks” filmi ile yıldızı parlayan Leena Pendharkar, Anlatış romanının beyaz perde uyarlamasının seneryosunu ve yönetmenliğini üstlenecek. Filmin başrollerinde ise Battlestar Galactica ve Star Trek: Discovery’den tanıdığımız Rekha Sharma yer alacak.

Pendharkar, proje hakkında The Hollywood Reporter’a şu sözleri söyledi:

“Bilim kurgunun en saygın eserlerinden birini beyaz perdeye taşıyacak olmaktan onur duyuyorum, özellikle de güçlü kadın seslerine ihtiyaç duyduğumuz şu zamanlarda. Anlatış, teknolojinin işgal ettiği bir kültürün içinde yolunu bulmaya çalışan bir kadının, insancıl hikayesini anlatıyor.”

​2018 yılı içerisinde film çekimlerine başlanması ve 2019’da vizyona girmesi planlanıyor.

Ursula K. Le Guin’in kaleminden çıkan bu son bilimkurgu romanı “Anlatış” , okurseverler için İthaki Yayınları tarafından yayımlanmıştı.

Anlatış Hakkında

Locus En İyi Roman Ödülü

Karanlığın Sol Eli ve Sürgün Gezegeni gibi unutulmaz kitapların dahil olduğu Hainli Döngüsü’nün özenli bir parçası olan Anlatış, 1974’te yayımlanan Mülksüzler’in ardından Le Guin’in yazdığı ilk Ekumen ve şimdilik, yazarın kaleminden çıkmış son bilimkurgu romanı.

Bu kitapta Le Guin, çoğu eserinde olduğu gibi yine ötekilik ve iletişim gibi temalara eğilerek önyargılarımıza ayna tutuyor. “Din” kavramını sorguluyor ve son derece politik bir bilimkurgu sunuyor. Yine de Le Guin, tüm bunların ötesinde edebiyatın kendisine dönüyor, çünkü bu romanın odağında birçok önemli değeri simgeleyen bir kültür, usul usul sürdürülen bir gelenek var: Hikâye anlatıcılığı.

Edebiyat ve tarihle arası iyi olan Sutty, baskıcı bir rejimin altında değerlerin nasıl kaybolduğunu, tarihin nasıl silindiğini görmek, bu rejimin ulaşamadığı noktalardaki direnişi incelemek, efsanelerde bahsedilen hikâye anlatıcılarının dünyasını keşfetmek için Aka gezegeninde bir yolculuğa çıkar. Geride bıraktığı dünya ile vardığı dünya arasındaki farklar dehşete düşürücü, benzerlikler ise düşündürücüdür.