Geçtiğimiz haftalarda hayatını kaybeden bilim-kurgu roman yazarı Ursula K. Le Guin’in yorumladığı Lao Tzu Tao Ching kitabı Metis Yayınları tarafından yayımlandı!

Lao Tzu Tao Ching, Konfüçyüs ile aynı zamanlarda yaşamış olabilecek, adı net bilinmese de Lao Tzu olan biri tarafından yazıldı. Çince olduğu, çok eski olduğu ve dünyanın her yerindeki insanlara daha dün yazılmış kadar yakın olduğu dışında, hakkındaki hiçbir bilgi kesin değil. Kitaptaki öğretiler bir çok filozof ve yazara ilham vermekle kalmayıp Ursula K. Le Guin tarafından tekrar yorumlandı. Kitap Bülent Somay ve Ezgi Keskinsoy tarafından Türkçeye çevrilerek Metis Yayınları etiketiyle okuyucularıyla buluştu.

“Tao Te Ching’i yöneticiler için el kitabı olarak gören akademik çeviriler, Taocu ‘bilge’nin biricikliğini, erkekliğini, otoritesini vurgulayan terimler kullanır. Bense, günümüzün bilge olmayan, güç sahibi olmayan, muhtemelen erkek de olmayan ve kapalı bir çevrenin anlayabileceği sırlar peşinde koşmak yerine doğruca ruha hitap eden sese kulak kabartacak okuruna, ulaşabileceği bir Yol Kitabı sunmak istedim. Bu kitabın neden iki bin beş yüz yıldır sevildiğini görmesini istedim bu okurun.
Tao Te Ching büyük dini metinler arasında en sevilesi olanıdır; eğlencelidir, keskindir, iyicildir, mütevazıdır, durdurulamaz bir taşkınlığı, tükenmez bir yenileyiciliği vardır. Tüm derin kaynaklar arasında suyu en berrak olanıdır.”

Ursula K. Le Guin