5-6 Mayıs 2017 tarihleri arasında Bodrum’da Uluslararası Mausoleum Çalıştayı gerçekleştirildi. Bu çalıştay doğrultusunda Bodrum’da yer alan ve dünyanın 7 harikasından biri olan Halikarnas Mozole Müzesi’nin, çağdaş müzecilik anlayışına uygun olarak yeniden düzenlenmesi amacıyla birçok bilim insanı bir araya geldi.

Halikarnas Mozolesi

Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı tarafından düzenlenen Uluslararası Mausoleum Çalıştayı’nda 5-6 Mayıs tarihlerinde yapılan Mausoleum Müzesi’nin, çağdaş müzecilik anlayışına uygun olarak yeniden düzenlenmesi için yapılan görüşmeler doğrultusunda Kral Mausollos’un mezarının aslına uygun formlarda cam ve alüminyum konstrüksiyon ile güçlendirileceği kararları alındı. Bu çalıştayda Mausoleum’un yeniden orijinal malzeme ile yapılması değil, yapının özgün döneminde nasıl bir kütleye sahip olduğu ve nasıl formlarla bezendiğine dair, ortaya gerek cam, ya da başka bir malzeme ile bilimsel ve arkeolojik veriler ışında ayağa kaldırılması noktasında bir mutabakat sağlandı. Bu proje doğrultusunda Akdeniz turizminin de hatrı sayılır bir şekilde temposunun artması hedefleniyor.

Bodrum’daki Diamond Of Bodrum Otel’de düzenlenen çalıştaya Muğla Valisi Amir Çiçek, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, AK Parti Milletvekili Nihat Öztürk ile birlikte ulusal ve uluslararası alandan pek çok bilim adamı, Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcileri ve konunun uzmanları katıldı.