Uluslararası Çocuk Kitapları Kurulu(IBBY) çocuklar ve gençler arasında okuryazarlık kültürünü geliştirmeye yönelik çalışmalar yapan, 75 ülkede temsil edilen ve kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

36.sının 1 – 4 Eylül 2018 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenmesi planlanan uluslararası kongrenin Türkiye’nin içinde bulunduğu politik durum yüzünden iptal edildiği açıklandı.

75 ülkede temsil edilen kurumun kurul başkanı Wally De Doncker , Bologna Çocuk Kitapları Fuarı’nda düzenlenen basın toplantısında, kongre programı Türkiyeli meslektaşlarının dört yıllık çabaları sonucunda hazırlanmış olsa da, ellerinde olmayan sebeplerden ötürü bu kararı aldıklarını söyledi.

Türkiye’ye bakıldığında yazarların ve gazetecilerin tutuklanması, yayınevlerinin kapatılması gibi olaylar göze çarpıyor. Bu yaşananlar ifade özgürlüğü ile bağdaşmıyor. Ülkenin politik durumu da göz önüne alındığında kurula hak vermemek elde değil.

Çocuklara ve gençlere yönelik olan bu kültürel etkinlikleri neden düşüncelerini açıkça dile getiremeyen, dile getirdiği zamansa başına mutlaka bir şeyler gelenlerin ülkesinde gerçekleştirsinler ki?

Kongrenin yapılacağı yeni ülke nisan ayında açıklanacak.

UNESCO ve UNICEF’te özel statüsü bulunan bu kurum 1953 yılında İsviçre’de Jella Lepman tarafından kurulmuştur. Farklı kültür ve milletlerden olan çocuklar arasında bir köprü kurmayı kurmayı hedefleyen projelere de destek veriyor.