Bir önceki kamp yapılacak yerler listesini oluştururken kamp yerlerini en iyi 10, en iyi 20 gibi kalıplara koymanın haksızlık olacağını dile getirmiştim. Ülkemizin her köşesi ayrı ayrı çok güzel. Bu yerleri gezdiğimizde alacağımız tat, edineceğimiz deneyimler bizlere ayrı ayrı haz verecektir.

Bu listemde yaşadığım il içinde bulunan kamp yerlerini ele almaya çalıştım. Herkesin bildiği, gelmek istediği veya daha önce geldiği yerler olduğundan eminim. Muhakkak az bilinen farklı yerleri tanıtmak listeye eklemek daha güzel olacaktır. Fakat hemen hemen her alanda olduğu gibi kamp alanında da duayenler var. 🙂 Bunlardan bahsetmez, listemizde yer vermezsek bir yanımız eksik olur.

Listede yer alan yerlerin birçoğu Likya Yolu’nun etaplarını da içinde barındırıyor. Yürüme fırsatım olup gördüğüm yerlerinden de kısaca bahsedeceğim.

Listemizin başında toplum içinde birçok kez kulak misafiri olduğum ”hippiler mekanıymış orası” olarak adlandırılan Olympos Köyü yer alıyor.

OLYMPOS KÖYÜ

Doğası, denizi, ağaç evleri ile ünlü bir tatil merkezi. Antalya şehir merkezine ortalama 80 km uzaklıkta olmasına rağmen otobüs ile ulaşımı kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Otostop ile gidecek gezginlerimizin de çevre yolu ile sahil yolunun kesiştiği noktadan, döner gazinonun (şimdi teleferik oldu) alt tarafında bulunan ışıklarda otostop çekmelerini tavsiye ederim çünkü tüm yollar orada kesişiyor.

Olympos Antik Kenti içinden geçerek sahile iniyorsunuz. 5 liraya geçiş sağlayabiliyorsunuz. Sahilde kamp yapmak yasak deniyor. Gün batımına doğru çadırınızı kurabilir, sabah erkenden toplayabilirsiniz ama son dönemlerde güvenlikler bir hayli titiz bu konuda. Bu nedenle iç taraflarda bulunan camping alanları da kullanabilirsiniz.

23 pafta Musa Dağı – Olympos, Likya Yolu’nun bu etabı için gideceğiniz yer burası olacaktır. Çok zorlu bir parkur olmadığından kolaylıkla yürüyebilirsiniz. Yürümenizi şiddetle tavsiye ederim.

İkinci yerimiz için çok uzaklaşmıyoruz. Olympos’a göre daha sakin bir yerden söz edeceğim. Olympos’un hemen başucunda yer alan Çıralı’ya göz atalım.

ÇIRALI

Küçük, sakin, tatlı bir yer. Çıralı’da sahil boyu kamp yapabilirsiniz. Herhangi bir yasak yok. Buranın bir avantajı Olympos sahiline yürüyerek geçebiliyorsunuz yani kampı oraya atıp Olympos Antik Kentini gezip yüzebilirsiniz. Olympos gece hayatına akayım sonra çadırıma geçeyim derseniz gece belli bir saatten sonra girişi kapalı olacaktır. Her sistemde olduğu gibi burada da bir açık var. 🙂 Kurumuş dereden yürüyüp ileride tellerin dağa yakın olan kısmında bulunan yırtıktan geçebilirsiniz.

Sırada mavinin farklı bir tonuna sahip olan Kekova var.

KEKOVA

Tarih kokan bu şehre iki defa gitme fırsatı yakaladım. Batık şehri tüm güzelliği ile görmek, o sularda yüzmek bir defada olsa yapmanız gerekenler listesine eklenmeli. Kamp konusunda gelince Likya Yolu üzerinde kamp atmak daha uygun olacaktır. Ya da küçük bir tavsiye kale dibinde bulunan ilkokulun bahçesine çadırınızı kurabilirsiniz.

KORSAN KOYU

Adını nereden aldığını tam bilmesem de yaz kış gidebileceğiniz bir yer Korsan Koyu. Yine Likya Yolu güzergahında olan çok tatlı küçük bir koy. Çadırınızı biraz iç taraflara kurmak gece teknelerini denize indiren balıkçılardan rahatsız olmanızı engelleyecektir. Yoksa seslerden uyumak zorlaşıyor. Hele ki uzun bir yürüyüşten sonra dinlenmek istiyorsanız muhakkak iç kesimlere kaçın. Korsan Koyuna ulaşım biraz zor; otobüs yok, otostop ise zorlu bir süreç olabilir.

Bir tık yukarı çıkıyoruz. Muhteşem manzarası ile Gelidonya Feneri hakkında biraz bilgi paylaşmak istiyorum.

GELİDONYA FENERİ

Korsan Koyunda kaldığınız gecenin sabahında erkenden çantanızı toplayıp gitmeniz gereken bir yer. Yaklaşık 7 km eğimli bir yoldan yürüyerek ulaşıyorsunuz. Yaz döneminde yanınıza su bulundurmanız şart.

Gelidonya Fenerinin tarihi çok eskilere dayanmıyor. Fakat manzarası ve doğası olağanüstü.

Geldik olmazsa olmazımız vazgeçemediğimiz yere Kaş’a.

KAŞ

Çok sözle az şey anlatılabilir. Kaş ise tek kelime ile anlatılabilir: Muhteşem.

Kaş’da eski hastane bahçesinde kamp atabilirsiniz. Ya da camping alanlarını kullanabilirsiniz. Merkez dışında ise Kabutaj Plajını mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Akşam kamp atıp sabah topladığınızda ise sorun yaşamazsınız. Benim tavsiyem Kabutaj Plajına gelmeden önce bulunan küçük koyun arka tarafına kamp atmanız.

Bir an önce bu güzel yerleşim yerlerinde kamp yapıp anlattıklarımdan daha fazlasını deneyimleyebilmeniz dileğiyle…