Doğaya çıktığınızda bugün avlayayım haftaya yerim diyen bir kuş, grip olup sağlık ocağı arayan bir maymun, bugün keyfim yok işe gitmeyeceğim diyen karınca görmek imkansızsa insanın doğaya, ağaca ihtiyacı olmadan yaşaması da imkansız.

Biz insanlar medeniyet diye tanımladığımız şehir hayatlarımızdan, çatısı mezar misali yapılmış konutlarımızın içinde sürdüğümüz samimiyetsiz yaşamlarımızdan, bir sidik yarıştırma içinde olduğumuz iş hayatımızdan, yirminci yüzyıl icadı olan kariyer planlarımızdan, iş yerinde egosu tavan yapan kılıbık müdürlerimizden, nereye varacağını bilemediğimiz siyaset haberlerinden, hakemler yüzünden kazandınız diyerek en yakın arkadaşlarımızla kavga ettiğimiz taraftar kavgalarından, bardağına 10 lira verip keyif aldığımızı sanıp içtiğimiz çaylarımızdan, toplu taşıma araçlarında uyuma numarası yapan insanlarımızdan, trafikte dayısı yüksek yerlerde olan-artık kaçıncı katta oturuyorsa- insancıklarla kavga etmekten, motorsikletli arkadaşlarımızı insan yerine koymayıp ölümüne dahi sebep olan sürücülerden, burası da kalabalıkmış aman bomba patlamasın demelerimizden, banka kuyruğunda yaşlı amcalarımızın, teyzelerimizin emekli maaşını çalan hırsızlardan ve sayamadığım nicelerinden kurtulmanın tek yolu DOĞAYA ÇIKMAK.

İçinizi bu kadar elem ile doldurduktan sonra şimdi, kalıcı olarak olmayacağı kesin olan ki para kazanmak şart diyeceksiniz duyuyorum 🙂 birkaç günlüğüne de olsa gidebileceğiniz kamp yerlerinden bahsetmek istiyorum.

Ülkemiz bu konuda o kadar zengin ki bir listeye bunları sığdırmak gerçekten haksızlık olur. Bu daha güzel burası oradan daha harikaymış diyemiyorum. Onun için birkaç bölümde paylaşmak istiyorum bu kamp alanlarını, bugünkü yazımda sizin için seçtiğim kamp alanları:

AKYAKA

Kendi küçük ama namı büyük olan bir kasaba Akyaka. Son yıllarda adı iyice duyulmuş olması ziyaretçi akını yaratsa da hala güzelliğini koruyan bu yer hala favorilerim arasında.

Kamp için merkezde bulunan plajın hemen devamında ormanlık alan içinde bulunan kamping alanını kullanabilirsiniz. Benim tavsiyem ise eski Bodrum yoluna çıkarak birkaç kilometre sonra Çınar Plajı çevresinde gözlerden uzak bir şekilde kamp atmanız. Bu yolu takip ettiğinizde ise birçok güzel alan görebilir, terk edilmiş kasabalar keşfedebilirsiniz yolun sonuna doğru ise Akbük’e ulaşıyorsunuz. Koruma altında bulunan bu koyda yüzmenizi şiddetle tavsiye ederim. Kamp için ise ideal yer bulmak da çok kolay.

Ulkemizde-Kamp-Yapilabilecek-Yerler-1

Ulkemizde-Kamp-Yapilabilecek-Yerler-2

Çınar Plajı

DEDEGÖL-MELİKLER YAYLASI

Isparta sınırları içinde bulunan Dedegöl Dağı 2992 rakımda bulunuyor. Dağın eteğinde bulunan Melikler Yaylası denilen ormanlık alana kamp atabilir, Dedegöl Dağı’nın zirvesine 4-5 saat sürecek bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz. Bölgede bulunan kanyonu ve pınar gözü mağarası da görülmesi gerekilen yerlerden.

Ulkemizde-Kamp-Yapilabilecek-Yerler-3

Ulkemizde-Kamp-Yapilabilecek-Yerler-4

Ulkemizde-Kamp-Yapilabilecek-Yerler-5

AKDAĞ – İKİZ GÖLLER

2500 rakımda dağların ihtişamlı gölgelerinin arasında kamp yapabileceğiniz bir yer. İkiz göllerden birisi kurumuş haldeydi, diğeri ise yaz döneminde kuşları besleyecek kadar su barındırıyordu. Akdağ’ın zirvesine yürümeyi unutmayın sakın 🙂 Zirvenin yüksekliği 3040 m.

Ulkemizde-Kamp-Yapilabilecek-Yerler-6

TEKİROVA KOYLARI- TEKİROVA KOYU-TEKE KOYU-MADEN KOYU

Arka arkaya 3 muhteşem koydan oluşan bu muhteşem alan, size özel olduğunuzu hissettirecek denli güzel.

Ulkemizde-Kamp-Yapilabilecek-Yerler-7

Ulkemizde-Kamp-Yapilabilecek-Yerler-8

Ulkemizde-Kamp-Yapilabilecek-Yerler-9

SALDA GÖLÜ

Kamp tutkunları arasında vazgeçilmez bir yere sahip olan Salda Gölü ilk listede olmazsa olmazımız.

Ulkemizde-Kamp-Yapilabilecek-Yerler-10

YAZILI KANYON

Suyun akarken kayalara çarptığında çıkardığı harmonilerin insana huzur kattığı bir yer yazılı kanyon.
Şelalerin oluşturduğu havuzlarda yüzebilir, St Paul Yolu’nda yürüyüş yapabilirsiniz. Doğanın bir hayli cömert davrandığı bir bölge.

Ulkemizde-Kamp-Yapilabilecek-Yerler-11

Ulkemizde-Kamp-Yapilabilecek-Yerler-12

AYDER YAYLASI

Her insanın bir defa dahi olsa görmesi gereken bir yer Ayder yaylası.

Ulkemizde-Kamp-Yapilabilecek-Yerler-13

KELEBEKLER VADİSİ

Fethiye sınırları içinde bulunan Hisarönü ile Kabak Koyu arasında bulunan Likya Yolu üzerinde bulunan doğa harikası yer, kamp yapabileceğiniz harika yerlerden biri.

Ulkemizde-Kamp-Yapilabilecek-Yerler-14

SÜLÜKLÜ GÖL

Her mevsimde ayrı bir güzelliği ve dokusu olan, doğayla iç içe olacağınız ve harika fotoğraflar çekebileceğiniz bir kamp alanı.

Ulkemizde-Kamp-Yapilabilecek-Yerler-15