90. Oscar Ödülleri için Türkiye’nin “Yabancı Dilde En İyi Film” adayı belli oldu.

4 Mart 2018 tarihinde gerçekleşecek 90. Oscar Ödülü töreninde görüp görmeyeceğimiz şimdiden merak konusu olan aday filmimiz Can Ulkay’ın yönettiği, yapımcılığını Mustafa Uslu’nun üstlendiği, müziklerine Fahir Atakoğlu’nun imza attığı, danışmanlığını Elif Dağdeviren’in yaptığı, başta İsmail Hacıoğlu ve Eric Roberts gibi isimlerin olduğu zengin oyuncu kadrosuyla “Ayla” oldu.

Türkiye sinema sektörü temsilcilerinin oylarıyla dünyanın en prestijli sinema ödüllerinden Oscar’da “Yabancı Dilde En İyi Film” dalında Türkiye’yi temsil etmek üzere seçilen Ayla, 1950’lerde Kore Savaşı’na katılan Türk askerlerinden biri olan Astsubay Süleyman Dilbirliği ile savaşta öldürülmüş ailesinin yanında bulduğu ve Ayla adını verdiği Koreli küçük kızın sevgi ve umutla beslenen gerçek hikayesini anlatmaktadır.

Savaşın acı koşullarında, ismi gibi ay yüzlü Ayla ile ay yıldızlı bir askerin tarihe mal olmuş 65 yıllık hikayesini anlatan filmin konusu gerçek bir olaya dayandığı gibi kahramanları da hala yaşamaktadır.

İsmail Hacıoğlu, Kim Seol, Çetin Tekindor, Lee Kyong-Jin, Ali Atay, Murat Yıldırım, Taner Birsel, Altan Erkekli, Meral Çetinkaya, Damla Sönmez, Büşra Develi, Erkan Petekkaya, Sinem Uslu, Eric Roberts, Cade Carredine, Kim Byoungsoon, Johnny Young, Mehmet Esen, Caner Kurtaran, Burç Kümbetlioğlu, Duygu Yetiş, Ali Barkın, Nilgün Kasapbaşoğlu, Mine Teber, Esra Dermancıoğlu, Toygan Avanoğlu, İlber Gürtunca gibi birbirinden değerli 32 ulusal ve uluslararası yıldızla buluşmamızı sağlayan filmin, Akademi tarafından ödül için yarışmaya layık bulunup bulunmadığını öğrenmek için ocak ayını beklememiz gerekiyor. Oscar adayları 23 Ocak 2018 tarihinde açıklanacak.

Savaş ortamı acımasız bir süreçte yeşeren merhamete ve sevgiye değinen aday filmimizin ışığı bol olsun.