Kıyaslama yapmak ya da örnek göstermek çoğu zaman kişilerin hoşuna gitmeyebilir, bu yüzden bu konuya açıklık getirmek istiyorum. Bu kıyaslamayı yapmamın yegane sebebi iki kişinin de notalarda duyguları çok güzel kontrol edebiliyor olmasıdır.

Çok komik bir şekilde attığımız bir tweet neticesinde sohbet etmek, ardından da konseri sonrası tanışmak fırsatına eriştiğim bir insan olarak Toygar Işıklı benim müzik anlayışımın tam ortasında bulunuyor diyebilirim.

Tanışmadan önce şarkılarını dinlediğimizde “Sanki aramızdan biri, okeye dördüncü çağırsak gelir mi? ” dediğimiz kişi “Siz bir koordinatları verin, ben geldiğimde kontrol edeceğim” diyerek cevap verince aslında aramızdan biri olduğunu çoktan kanıtlamıştı.

Televizyon sektörüne geçiş

Kendisi ile gerçekleştirdiğimiz bir sohbette akademisyen olmak için karşısına gelen bir sözleşmeden dönüp risk almayı tercih ederek televizyon macerasının başladığından bahsetmişti. Evet kendisi ilk kez 2004 yılında usta oyuncu Tarık Akan’ın rol aldığı “Gece Yürüyüşü” dizisinde, sonra da hemen ardından 2005-2006’da Ege’nin bir kasabasında Kurtuluş Savaşı Dönemi yaşananları konu alan bir dizi olan “Kırık Kanatlar” dizisi ile ilk kez müziğini bizlerle buluşturmuştur. O günden bugüne tam 40 farklı projede (dizi, film, kısa film vb.) müzikleri üstlendi.

Yaprak Dökümü

Yaprak Dökümü dizisi, kendisinin tüm Türkiye tarafından tanınmasını sağlayan en önemli yapımlardan bir tanesidir. Dizide kendisinin sesinden şarkıları da oldukça fazla duyduk. 2006-2010 yılları arasında kitleleri ekrana kilitleyen dizi Işıklı’nın da kariyeri açısından önemli bir yapım oldu.

Yaprak Dökümü dizisi devam ederken fenomen haline gelen Aşk-ı Memnu dizisinin gelmesi ve yine hafızalara kazınan gerilim dolu müzikler derken bir anda bu müzikler marka olmaya başladı ve her geçen gün ve her yeni yapımda biraz daha fazla gönüllerde yer etti.

Albüm

Sesi ile de sevenlerini etkileyen özellikle canlı performanslarında ciddi bir enerjiye sahip olan Işıklı sanıyorum ki fırsat bulamadığı için kendi adına bir albümle karşımıza çıkamıyor. Oysa yapmış olduğu , “Hayat Gibi” , “Sen Eşittir Ben” , “Sonunda” , “Gönlüm Göçebe”, “Ben Kötü Biri Değilim” gibi şarkılarla en çok dinlenenler listesinde ciddi başarılar elde etmeyi de başarmıştır.

Öte yandan yarattığı müzikler kendisine sadece ülkemizde değil, yurt dışında da dizi ve film müzikleri konusunda yeni bir alan yaratmış oldu. Şili’de bir dönem dizisi olarak yayın yapan “Perdona Nuetras Pecados” adlı dizinin de müzikleri Toygar Işıklı’ya aittir ve kendisi bu dizinin prömiyerine gittiği sırada büyük bir ilgiye maruz kalmıştır. Bu da yaptığı müziğin kitlesel değil evrensel olduğunu göstermektedir.

Uzun uzun anlatılabilecek başarılara sahip olsa da kişiliği ile her gönlü fethetse de dizi ve filmlerde müzikleri hatta söylediği şarkılarıyla bizleri oradan oraya sürüklese de bu azmin, disiplinin, bilginin ve naifliğin altında bir maceracı yatmadığı anlamı da taşımıyor.

Son olarak şarkıları ile ilgili bir sıralama yapacak olursam benim top 10’um şöyle;

1- Bir Pokma Aşk
2- Tutsak
3- Sardunyalar
4- Sonunda
5- Gönlüm Göçebe
6- Ben Kötü Biri Değilim
7- Çok Geç
8- Hayat gibi
9- Yazgım
10-Kafiye

Bu arada belirtmem gerekir ki onlarca güzel şarkıyı bir kenara koyacak olursak Apple Music’te en fazla indirilen ses tonlarında “İçerde” dizisinin fenomen karakteri “Coşkun” için yaptığı “Yüzük” melodisinin yer aldığını söylemek gerek .

Sözlerime son verirken Edirne’de bulunan ve kendisinin kariyerinde büyük önem arz eden Yaprak Dökümü’nün jeneriğinde yer alan o ağacın altında şarkı söyleme sözünü unutmadığımı kendisine belirtir ve başarılarının devamını dilerim.