İtalya’nın devlet televizyonu Rai‘de her yeni yıl başlangıcında canlı yayınlanan Venedik Yeni Yıl Konseri’ne bu yıl eşlik edecek görüntüler, Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi’ndeki Türkiye Pavyonu’nda çekildi. Bu yıl bir dans koreografisinin yer aldığı çekimler için ilk defa, sürmekte olan Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi kullanılıyor.

‘Scala Tiyatrosu Bale Topluluğu’ndan 18 dansçı, Venedik Bienali’nin ana mekânlarından olan Arsenale’de özel bir performans gerçekleştirdi. Gianluca Schiavoni’nin koreografisini üstlendiği özel dans gösterisi için, Arsenale’de Alejandro Aravena küratörlüğündeki ana serginin yanı sıra tüm ülke pavyonları arasında sadece Türkiye Pavyonu kullanıldı.

Venedik Bienali ana sergisinde ve Türkiye Pavyonu’ndan çekilen dans görüntüleri, 1 Ocak 2017 Pazar günü, şef Fabio Luisi yönetimindeki ‘La Fenice Tiyatrosu Orkestrası ve Korosu’nun canlı olarak vereceği konser sırasında İtalyan devlet kanalı RAI 1’de yayımlanacak.

Koordinasyonunu İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) üstlendiği ‘Türkiye Pavyonu’nda bu yıl Darzanà başlıklı proje yer alıyor. Tersane kentleri olan Venedik ve İstanbul arasındaki ortak kültürel ve mimari miras vurgulanıyor. Türkiye Pavyonu’nda sergilenen Baştarda teknesi, 30 metre uzunluğunda ve dört ton ağırlığında ahşap kalıplar; mobilya, tabela ve gemi ıskartaları gibi çürümeye terk edilmiş malzemeler ve yedi kilometrelik çelik kablo benzeri 500 parçadan oluşuyor.