2000’li yılların başından itibaren ciddi bir rock akımı ülkemizde yaygın hale gelmeye başlamıştı. Ardı ardına gelen başarılı rock grupları, geçmişten beri var olup da tam anlamıyla patlama yapmayı başaramamış diğer müzisyenlere de hem cesaret hem de başarı enjekte etmiş oldu. Peki onları bu kadar başarılı yapan şey neydi?

Aslına bakarsanız, Big Bang tarzı bir patlamanın neticesinde ortaya çıkmış gibi görünen bu gruplar, o dönem dünya müzik piyasasında önemli işler yapmakta olan rock gruplarının tarzlarına yakın müzik yaptıklarından dolayı dikkat çekmeyi başardılar. Linkin Park, Deftones, Korn, Limp Bizkit ve daha nicelerinin hızlandırdığı rock devriminin ülkemizde yaşanan etkileriydi ve iyi de oldu. O dönem sosyal medyaların var olmayışı dezavantaj olsa da birlikten kuvvet doğar mantığı bu grupların bizlerin hafızalarında yer etmelerini sağlamıştır.

Rock Devrimi

Devrim diyorum çünkü öyle enfes gruplar çıktı ki kimileri de yeniden doğarak ortalığı dağıtmayı başardı ki o dönemi yaşayan bir kişi olarak inanılmaz şanslı olduğumun farkındayım.

Özellikle belirtmem gerekirse o dönem dinlediğim gruplardan ve müzisyenlerden bazıları şöyleydi;

– Çilekeş
– Mor ve Ötesi
– Dorian
– Kurban
– Redd
– Athena
– Aslı
– Kargo
– 110
– Aylin Aslım
– Nem
– Direc-t
– Peyk
– Sakin (Onur Özdemir daha sonraları Onurr adı ile Ayşe Hatun Önal düeti yaptı)
– Üç Nokta Bir
– Malt
– Deja Vu
– MaNga
– Duman
– Hayko Cepkin
– Pickpocket
– Zakkum (arabesk olmadan önce)
– Makine
– TNK
– Zardanadam
– Pinhani
– Yakup
– Badem

Bu listenin çok daha ötesinde grup ve müzisyenin var olduğunu söylemekte fayda var. Bunlar sadece benim dinlendiklerimdi diyebilirim.

Bu güruhtan bir kısmı ne yazık ki bugün ekranlarda ya da konserlerde karşımızda değiller.

Mesela en çok özlem duyduğum ki birçoğunuzun bana katıldığına eminim “Çilekeş” grubu kadar dengeli, enfes vokallere ve tonlara sahip grup dağıldı, sonra gitar ve vokal yer değiştirdi “bubituzak ” oldu yetmedi şimdi Gaye Su Akyol’un orkestrası olarak yollarına devam ediyorlar. Oysa Görkem Karabudak “Ağlasam, yalvarsam , bağırsam” dediğinde gırtlağımız yırtılana kadar bağırmaya hala hazırız.

Yine bir başka grup, muhteşem müzisyenlerden oluşan “Dorian”. “Bakma Yüzüme”, “Yeniden Hayata” “Gel Gör Beni” gibi şarkılarla nam saldılar ve canlı performanslarıyla da izleyenleri mest etmeyi başarıp günümüze kadar yıkılmamayı ne yazık ki başaramadılar.

Bu yazıyı hazırlama aşamasında iken Vega konusunda bir şeyler söylemeyi de düşünüyordum ki o esnada Vega’nın “Delinin Yıldızı” albümü gelip heyecanına kapıldım diyebilirim. Aynı şey Aslı Gökyokuş için de geçerli, “Tüm Şehir Ağladı” parçasının tadı hâlâ damağımızda ve 2018 yılında uzun süre sonra ilk kez albüm geldi.

Beni en fazla üzen bir başka grup ise Zakkum oldu. Bizler Muse ya da Placebo tarzı bir grup beklerken ilk albüm izlenimlerinden yola çıktığımızın aksine bugün resmen arabesk yapan bir grup haline geldiler diyebilirim. Dinleyenlere saygım sonsuz lakin benim beklentim bu değildi.

Kurban, ah o şarkılar, muhteşem enerji, sert tavır ve hakkını verdikleri canlı performanslar… Bu ülkenin rock devrimi yaşamasında en büyük paya sahip olan gruplardan bir tanesidir. Hatta öyle bir şey ki bu grup çıkış yaptığında ana haber bültenlerinde dahi Kurban’dan bahsedilmiştir ve lise sıralarında asi tavrımıza mutlaka bir şeyler eklemiştir.

Derin özlem duyduğum 2000’ler Türkçe rock hakkında sonsuz yazabileceğimin farkındayım bu yüzden top yapıp yazımı noktalamayı amaçlıyorum.

1- Çilekeş – Kendimden Geriye II
2- Dorian – Dipte
3- Kurban – Yine
4- 110 – Özledim Seni
5- Aslı – Tüm Şehir Ağladı
6- Vega – Bu Sabahların Bir Anlamı Olmalı
7- Kargo – Ateş ve Su
8- Aylin Aslım – Ahh
9- Mor ve Ötesi – Yardım Et
10- Redd – Dünya

On şarkı diyerek sanırım kendi kendime ettim arkadaşlar ama sağlık olsun, gidip diğer şarkıları dinleyip kendimden geçmeyi amaçlıyorum.