Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-Tv Merkezi Türk Sinema klasiklerini restore edip yenilemeye devam ediyor.

‘Arkas Holding’in katkılarıyla öğretim üyeleri ve öğrenciler Halit Refiğ’in “Hanım” filmini dijital ortamda restore etti ve yeniledi.

Yönetmenliğini HALİT REFİĞ’in yaptığı başrollerini YILDIZ KENTER ve EŞREF KOLÇAK’ın paylaştığı
“HANIM” 25 Ocak 2017’de yenilenmiş haliyle MSGSÜ Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezinde
yapılacak özel bir gösteriyle seyirciye sunulacak.

Prof. Sami Şekeroğlu’nun danışmanlığında 2009 yılından başlayarak sürdürülen dijital film restorasyonu çalışmalarının devamı olan bu restorasyon çalışması 2017’nin ilk projesi.

Restorasyon çalışmalarının temel amacı, Türk sinemasının önemli eserlerinin gelecek kuşaklara ulaşmasını sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda restorasyonu yapılacak filmlerin durumlarına göre bir öncelik sırası oluşturulmaktadır. Bu sıralama yapılırken filmlerin gerek çekildikleri dönemdeki teknik koşullardan ve elverişsiz laboratuvar işlemlerinden gerekse zaman içinde yıpranmalarından kaynaklanan fiziksel arızalar ile bozulmalarının hızlanması göz önüne alınmakta, bu tür filmler öncelikli ve acil olarak ele alınmaktadır.

Kurumumuz, geçtiğimiz yıllarda T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle Osmanlı İmparatorluğu, Kurtuluş Savaşı, Atatürk ve Cumhuriyetin İlk Yıllarına ait 600.000 metre yanar tabanlı belge filminin tamamını dijital ortama aktarmış, önemli bir bölümünün de dijital restorasyonunu yapmıştır.

Ayrıca kendi olanaklarına ek olarak kültüre ve sinemaya hizmet veren birçok kuruluşun maddi desteği ile restorasyon çalışmalarını yürütmüş; Üç Arkadaş (Yönetmen: Memduh Ün), Vesikalı Yarim (Yönetmen: Lütfi Akad), Gurbet Kuşları (Yönetmen: Halit Refiğ), Muhsin Bey (Yönetmen: Yavuz Turgul), Sevmek Zamanı (Yönetmen: Metin Erksan), Bitmeyen Yol (Yönetmen: Duygu Sağıroğlu), Kuyucaklı Yusuf (Yönetmen: Feyzi Tuna) filmlerini restore ederek yenilemiştir.

Kurumumuz, kendi olanaklarıyla Atıf Yılmaz’ın “Ah Güzel İstanbul”, Metin Erksan’ın “Kuyu”, Halit Refiğ’in “Haremde Dört Kadın” filmlerinin restorasyonunu büyük ölçüde tamamlamıştır. Programın devamı için maddi destek arayışlarımız devam etmektedir.

“Hanım”ın Restorasyon ve Yenileme İşlemleri ile ilgili Teknik Bilgi

Hanım filminin dijital restorasyon ve yenileme işlemleri, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi öğretim üyeleri ve öğrencileri tarafından, Prof. Sami Şekeroğlu’nun başkanlığında, yüksek teknoloji ve el emeğine dayanan özenli bir çalışmayla tamamlandı.

Film dijital olarak yüksek çözünürlükte tarandıktan sonra 153.700 resme ayrıldı. Her bir karesi üzerinde tek tek çalışılarak toz ve çizikler giderildi. Filmin çekildiği dönemdeki teknik koşullardan kaynaklanan kamera ve laboratuvar hataları da dahil olmak üzere tüm bozuklukları orijinaline sadık kalınarak düzeltildi, renk ve yoğunluk düzenlemesi yapıldı. Ses de dijital ortama aktarıldı ve restore edildi. Orijinaline uygun olarak birleştirilen filmden sinemalarda gösterilmek üzere yüksek çözünürlükte dijital sinema kopyaları (DCP) üretildi.

“Hanım” Filminin Yönetmeni ve Oyuncuları Hakkında

Türk sinemasının önemli yönetmenlerinden biri olan, 2009 yılında kaybettiğimiz Halit Refiğ, Türk sinemasına verdiği ürünlerin, kazandığı ödüllerin, çeşitli gösteri ve festivallerde ülkemizi yurt dışında başarıyla temsil etmesinin yanı sıra ülkemizde sinema eğitimini başlatan İDGSA Sinema-TV Enstitüsü’nün (bugünkü adıyla MSGSÜ Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi) ilk eğitim kadrosunda yer alarak uzun yıllar Türk Sinemasına sinema adamları yetiştirmişti.

Türk tiyatro ve sinemasının efsanevi oyuncusu Yıldız Kenter, uzun yıllar sahne hocası olarak Türk tiyatro ve sinemasına büyük katkıda bulunmuş, pek çok oyuncu yetiştirmiştir. Devlet Sanatçısı unvanına da sahip olan, yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da tanınan Kenter, aldığı pek çok ödülün yanı sıra 1989’da “Hanım” filmindeki rolüyle Korsika’da düzenlenen Bastia Film Festivalinde “En İyi Kadın Oyuncu” ödülüne layık görülmüştür.

Özellikle 1950-60 dönemi Türk sinemasının önemli oyuncularından biri olan Eşref Kolçak, 180 sinema filmi ve dizide rol almıştır.