1988 yılında kurulan Türkçe, Kürtçe, Ermenice, Süryanice ve Arapça yayınladığı yüzlerce eserle çok dilli bir yayınevi olarak edebiyat ve kültürün zenginleşmesine katkıda bulunan Evrensel Basım Yayın, 29 Ekim 2016 tarihli 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yayıncılığı fiilen durdurulmuştu.

30 yılı aşkın süredir Cumhuriyet gazetesinde çalışan Turhan Günay da Türkiye’de kitap ekleri geleneğinin başlatıcısı olan Cumhuriyet Kitap Eki’nin yayın yönetmenliğini ve Cumhuriyet Kitapları’nın yöneticiliği yürütürken “terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek” suçundan tutuklanmıştı. Günay; 5 Kasım 2016’da tutuklandı, 24-27 Temmuz’da görülen ilk duruşmanın ara kararıyla 28 Temmuz’da tahliye edildi.

Yayınlama özgürlüğü alanında cesur tavırlarıyla öne çıkan yayıncılara verilen IPA’nın Voltaire Ödülü, Türkiye’nin ifade özgürlüğüyle ilgili zorlu koşullarına dikkat çekmek üzere, 268 gün tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen gazeteci ve yayıncı Turhan Günay ve KHK ile kapatılan 30. yayınevi olan Evrensel Basım Yayına layık görüldü.

Türkiye hükümetinin medyada, akademide ve kültürel hayatın her yerindeki tüm eleştirel sesleri bastırmasına karşı IPA’nın tepkisinin ifadesi olduğunu vurgulanan ödülün 11 yıllık tarihinde ilk kez iki kişiye ortak olarak verildiği belirtti.

Ödüller 29 Eylül 2017’de Göteborg Kitap Fuarı’nda düzenlenecek galada sahiplerini bulacak.