Yalnızca son ağaç kesildikten, son ırmak zehirlendikten, son balık yakalandıktan sonra…

Ancak ondan sonra paranın yenemeyeceğini anlayacaksınız.

Kızılderili Atasözü

Amerikalı vahşi doğa fotoğrafçısı Nick (Nicolas) Brandt, ‘Saint Martin’s School of Art’da resim ve sinema eğitimi almıştır. Aynı zamanda Michael Jackson gibi ünlü şarkıcıların video kliplerinin yönetmenliğini de yapmıştır. Michael Jackson’nın ‘Earth Song’ şarkısının klibini çekmek için Afrika’ya gittiğinde vahşi doğaya hayran olmuş, kendini vahşi doğa fotoğrafçılığına vermiş ve özellikle Afrika ile uzmanlaşmıştır.

Nick Brandt fotoğrafı, genel olarak vahşi doğa fotoğraflarında bilinen hareketin, vahşiliğin, çarpıcılığın aksine doğadaki canlıların estetiğini ön plana çıkararak belgesel fotoğrafın dışına çıkar. Brandt, vahşi hayvanların fotoğraflarını çekerken, bu hayvanların ruhunu yansıtmak için aynen bir portre çeker gibi yaklaşmak zorunda oluğunu belirtir.

Tam bir doğa tutkunu olan fotoğrafçı, kaçak avcılar tarafından dişleri, boynuzları, organları ve postları için katledilen hayvanların oranının çok yüksek olduğunu görmüş ve bu duruma hassasiyet göstererek vahşi hayatı koruma adına 2010 yılında Büyük Yaşam Vakfını (Big Life Foundation) kurmuştur.

‘Burada bir zamanlar filler, zebralar, gergedanlar yaşardı!’

Doğu Afrika’da 10 yıl önce çekim yaptığı yerleri tekrar ziyaret eden Brandt, oraların şimdi bir fabrika ve çöplük yığınına dönüştüğünü ve vahşi yaşamdan eser kalmadığını görünce buna seyirci kalamaz ve ‘Tozlu Miras’ “Inherit The Dust” adlı çalışmayı yapar. Aynı yerlerde çektiği eski ve yeni fotoğrafları bir araya getirerek, günden güne katledilen doğu Afrika’da evsiz kalan hayvanlara dikkat çeker.

Çitaların, gergedanların, fillerin , zürafaların olduğu yerlerde şimdi çöp yığınları, fabrikalar, binalar var. Brandt çalışmasında daha önce aynı yerde çektiği hayvanların fotoğraflarını havyanların gerçek boyutlarındaki dev panellere dönüştürerek , eskiden evleri olan ve şimdi tahrip edilmiş olan yerlere astı. Fotoğraflar yapılan tahribatı tüm çarpıcılığı ile sergiliyor.

3 yıl boyunca çöp yığınlarının, fabrikaların, maden ocaklarının hızlı bir şekilde o coğrafyada doğal yaşamı katlettiğini gözlemleyen sanatçı böyle bir çalışma yaparak insanın doğal yaşamı hayvanlar aleyhine değiştirme sürecine dikkat çekmek istemiş.

Nick Brandt çalışmasını “İnsan eliyle yaratılmış bugünün distopyasını göstermenin etkili bir yolu” olarak tanımlıyor.

Nick Nick Brandt’in fotoğraflarından oluşan ve 2005 yılında yayımlanan “On This Earth”, 2009 yılında yayımlanan “A Shadow Falls”, 2012 yılında yayımlanan On This Earth, A Shadow Falls ve 2013 yılında yayımlanan “Across the Ravaged Land” adlı kitapları bulunmaktadır.

http://www.nickbrandt.com

http://https://www.youtube.com/watch?v=XAi3VTSdTxU