Three Bilboards Outside Ebbing, Missouri , Grenfell Tower yangınında ölen 71 kişi için adalet arayan aktivistleri yüreklendirdi!

“Kızı vahşice katledilen bir annenin ABD’de küçük bir kasabadaki adalet arayışı… Aylar geçmesine rağmen katil ya da katillerden iz yok. Dahası, anneye göre kasabada bunu umursayan da yok. Acılı anne kasabanın şerifinin her gün evine giderken kullandığı yol üzerinde üç tane eski pano kiralıyor. Kısa aralıkla yol kenarında duran panolar peş peşe okunduğunda, acılı annenin kısa hikayesini anlatıyor: “genç bir kızın katledildiğini ve isimleriyle yerel yetkililerin hiçbir şey yapmadığını…”

Filmde gösterilen bilboard sahnelerinden esinlenen aktivistler, Grenfell Tower yangınında ölen 71 kişi için adalet aramak amacıyla aynı yöntemi kullanarak “ 71 ölü”, “Hala tutuklanmadı.” “Nasıl olur” yazılı kamyonlarını şehirde gezdirerek protesto etti.

90. Oscar Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazanan Frances McDormand, Grenfell Tower yangınında ölen 71 kişi için adalet arayan aktivistleri destekledi. Kamyonların şehirde gezinerek acı olayı protesto ettiği eylem için McDormand: “Billboardlar hâlâ çalışıyor, aktivistlerin filmden ilham alıp kullanmaları gerçekten heyecan verici,” yorumunda bulundu.