Türkiye ve ABD ortak yapımı ‘The Ottoman Lieutenant’ 2017’nin ilk aylarında vizyona girecek.

Yönetmen koltuğunda Joseph Ruben’in oturduğu ve senaryosunu Joseff Stockwell’in yazdığı filmin kadrosunda Haluk Bilginer ‘Halil Bey’ rolünü üstlenirken, Selçuk Yöntem de ‘Melih Paşa’ rolüyle ilk defa bir Hollywood filminde yer aldı. Filmin başrollerini ise Oscar ödüllü Ben Kingsley ile Josh Hartnett ve Michiel Huisman paylaşıyor.

haluk-bilginer

selcuk-yontem

Büyük ölçekli prodüksiyonuyla dikkati çeken filmin konusu, Birinci Dünya Savaşı sırasında Doğu Anadolu’da geçiyor. Çekimleri, Avrupa’nın en büyük platolarından “Prag – Barrandov Stüdyoları”nda, Türkiye’de ise İstanbul ve Kapadokya’da yapılan filmde 650 kişilik bir teknik kadro ve bin kişinin üzerinde figüran ekibi görev aldı.

Fllm, ülkesindeki adaletsizlikler sebebiyle hayal kırıklığına uğrayan, Amerikalı doktor Jude (Josh Hartnett) ile tanıştıktan sonra onun Osmanlı İmparatorluğundaki görevine yardımcı olmak için Amerika’yı terk eden idealist genç kadın Lillie’nin (Hera Hilmar) hikâyesini anlatıyor. Lillie, tüm dünyanın savaşa sürüklendiği bir ortamda Osmanlı subayı olan İsmail’e (Michiel Huisman) aşık olur. Savaş koşullarının kötüleşmesiyle birlikte artık Lillie, kendisi için mi, yoksa başkaları için mi yaşayacağına karar vermek zorundadır.

İşte filmden ilk fragman:

http://https://www.youtube.com/watch?v=X6K_M2FL71w