İclal Dikici’nin insanın ortaya koyduğu teknolojinin nasıl zamanla insanı esir ettiğini anlattığı, Maria Brzozowska’nın resimlediği Teneke Uygarlığı, Tudem Yayınları tarafından yayımlandı.

Tudem Edebiyat Ödülleri 2012 yılı Öykü Yarışması’nda birinciliğe değer görülen İclal Dikici, mevcut sistemi eleştirirken gelecekte insanların teknolojiye mahkum olacakları öngörüsünde bulunarak kurguda araya giren üst anlatıcının paylaşımlarıyla hem güldürüyor hem de düşündürüyor. İclal Dikici, bilim-kurgu ve fantastik ögelerle süslediği bu kitabıyla dokuz yaş ve üzeri okurların dikkatini gelir eşitsizliği, temel hak ve özgürlükler gibi güncel toplumsal konulara çekiyor.

 

Teneke Uygarlığı Hakkında

Bambaşka dünyaların çocukları olan Atila ve Defne’nin hayatları, her cumartesi günü göz göze geldikleri dört yol ağzında bir çıkmaza girer. Kırmızı arabanın ani duruşuyla başlayan ‘zincirleme duruşlar’ yüzlerce aracı peşi sıra sürükleyerek, yepyeni bir yaşam biçimini, Otokent’i oluşturur. Çok geçmeden bu sıradışı kenti yönetmesi için bir başkan seçilir. Arabaların üst üste yığılmasıyla gökyüzüne yükselen devasa oto-gökdelenler Otokent’i giderek yaşanmaz bir yere dönüştürür. Başkanın, on yaş ve üzerindeki araçları hurdalığa çektirme kararı yakında gerçekleşecek felaketlerin habercisidir. Toplumdaki ayrışma yüzünden içten içe kaynamaya başlayan Otokent sakinlerinin yaptıkları hataların bedeli ağır olacaktır…
Bilim kurgu ve fantastik öğelerden beslenen Teneke Uygarlığı, iktidar hırsına vurgu yaparken, birilerinin cennet saydığı toprakların, diğerleri için nasıl bir cehenneme dönüşebileceğini gözler önüne seriyor.