Fatma Özcan’ın yazdığı, Semah Tuğsel’in başarıyla yönettiği, Tatavla Sahne yapımı “İki Kadın” hiç kuşkusuz sezonun en güzel hediyelerinden biri.

Özge Midilli’nin koreografi, Selim Can Yalçın’ın müzik ve Selçuk Gürışık’ın kostüm tasarımını gerçekleştirdiği oyunda Bensu Orhunöz ve Elif Verit kusursuz yorumlarıyla alkışı fazlasıyla hak ediyor.

Aysbergin su üstündeki tarafında iki kadının hikâyesi yer alıyor. Su altında kalan yanındaysa iç dramları, çaresizlikleri, korkuları, endişeleri, düş bozumları yer almakta. Yanıtları kadar, acımasız soruları da olan bir piyes bu.

Her iki oyuncu da rollerini yürekleri, duyguları, gövdeleri ve adeta ruhlarıyla yorumlamışlar. Ne eksik ne fazla, tam kıvamında.

Her şey o kadar sahici ki…

Diyaloglarla olsun, mizansenlerle olsun iki karakterin psikolojik yapıları ön plana çıkartılmış. Konu çarpıcı, güncel. Oyunculuk ve oyuncu yönetimi üzerinde tüm detaylar titizlikle ele alınmış.

Zirvede oyunculuğuyla Bensu Orhunöz canlandırdığı “Mine” karakteriyle yeni bir başarıya imza atmış. Oyunun en tetik anlarında gözlerinde yansıladığı duygular, eserin inandırıcılığını güçlendirmekte.

Tatavla Sahne’nin alt katı eserin fiziki mekânını yaratmada son derece etkileyici.

Kendi içine konuşan iki kadın, yedekte hırsları, umutları, açmazları, tutunma çabaları, tutunamayışlarıyla, yekdiğeri adına ‘öteki’ olan iki kadın… Kendi uçurumlarına yürüyen iki kadın. Dünyayı aynı ve bir o kadar da farklı okuyan iki kadın.

“İki Kadın” üzerinde tartışılacak, konuşulacak, son derece özenli bir çalışma. Benden önermesi. Hiç vakit kaybetmeden, gidin izleyin.