“Ailemin içinden veya dışından hiç kimsenin hiçbir parçamı görmesini istemiyorum. Lütfen bedenimi yakarak yok edin. Size ve aileme yalvarıyorum, benim için tören veya anma düzenlemeyin. Nişanlım haziran’da evlenmeyi teklif etti. Ben kimse için iyi bir eş olabileceğimi düşünmüyorum. O bensiz çok daha iyi olacak. Babama söyleyin; annemle çok fazla ortak yönümüz var.”

Evelyn McHale bu intihar notunu bıraktıktan sonra Empire State binasının 86. katından atladı ve geriye tarihin en güzel intiharı olarak bilinen bu fotoğrafı bıraktı.

tarihin-en-guzel-intihar-fotografi-1

Birleşmiş Milletler Meclisine ait Cadillac’ın üzerinde hayata dair son pozunu verirken, nişanlısının ona hediye ettiği kolyeyi bir eliyle tutuyor ve düşmenin etkisiyle ezilen arabanın üzerinde bedeninde hiçbir düşme izi olmadan poz veriyor gibi duruyordu. Fotoğrafı o sırada orada bulunan genç bir fotoğraf öğrencisi Robert C. Wiles olayın 4. dakikasında çekerken tarihe en güzel intihar fotoğrafı olarak geçecek olan bu anı kaydettiğinin muhtemelen farkında değildi.

tarihin-en-guzel-intihar-fotografi-2

Bu fotoğraf hikayesinin ironik yanı şüphesiz ki “Ailemin içinden veya dışından hiç kimsenin hiçbir parçamı görmesini istemiyorum.’’ diyen Evelyn McHale’nin fotoğrafının yıllar sonra bile kendisinden bahsedilmesine sebep olması ve hala fotoğrafı görenleri etkisi altına alıyor olmasıdır.

tarihin-en-guzel-intihar-fotografi-3

Not: Empire State Building binası New York’taki en yüksek binadır. 102 katlı, 1576 merdiven basamağına sahiptir. Yüksekliği 381 m, anten ile beraber 443,2 m’dir. Bugüne kadar binayı 117 milyon kişi ziyaret etmiştir. 1947 yılında manzara platformuna 3 m yükseklikte korkuluk yapılmıştır. Buna rağmen buradan, bugüne kadar 35 kişi atlayarak intihar etmiştir. (Kaynak: Wikipedia)

tarihin-en-guzel-intihar-fotografi-4