14 Ağustos 1945 New York’un ünlü Times Meydanı’nda Amerikalı bir bahriyeli Japonya’ya karşı galibiyeti kutlarken tanımadığı genç bir hemşireyi belinden kavrar ve öper.

Life dergisi için çalışan Alfred Eisenstaedt’in çektiği bu fotoğraf 2. Dünya Savaşı’nın bitişini simgeleyen en ünlü fotoğraflardan biri olarak tarihe geçer. Fotoğraf Life dergisinde yayınlanır ama karakterlerin kimliği uzun süre açıklanamaz. Çünkü fotoğrafçı birbirini tanımadan öpüşen bu çiftin adlarını öğrenme fırsatı bulamaz.

1970’lerde fotoğraftaki hemşire Edith Shain, fotoğraftaki kadının kendisi olduğunu açıklar . 2009 yılında 92 yaşında hayatını kaybeden Hemşire Friedman 2005 yılında verdiği bir röportajda “Öpüşme gibi değildi. Yalnızca zaferi kutlayan biriydi. Romantik bir olay değildi” diye açıklama yapar. Denizci Glenn McDuffie ise 86 yaşında hayata veda eder.

2010 yılında savaşın bitiminden 65 yıl sonra düzenlenen etkinlikte fotoğrafta öpüşen çiftin 8 metrelik heykeli meydanda yer alır. Farklı ülkelerden gelen yüzlerce çift o fotoğrafta olduğu gibi geri sayımla öpüşür. Erkeklerin başlarında denizci şapkaları, kadınların ellerinde kırmızı gül vardır. 2. Dünya Savaşı gazilerinin de bulunduğu etkinlikte çiftler barış dolu bir dünya dileğinde bulunurlar.