Merhaba sinemasever dostlar,

Sizlere bu hafta Keanu Reeves’in ‘John Wick 2 Flmini Beklerken’ başlıklı bir yazı hazırlamış ve sevgili editörümüze yollamıştım ki içimden gelen bir dürtü ile cumartesi gecesi 23.30 seansı Passengers (Uzay Yolcuları) isimli filme gittim. Pazar sabahı hemen editörümüzü arayarak bu film hakkında yazacağım yazının John Wick’den mutlaka daha önce girmesini istedim.

http://[youtube%20https://www.youtube.com/watch?v=7BWWWQzTpNU&w=560&h=315%5D

Uzay Yolcuları yönetmenliğini Morten Tyldum’un yaptığı 2016 Amerikan yapımı bir film. Başrollerde Jennifer LAWRENCE (Aurora), Chris PRATT (Jim Preston) ve Laurence Fishburne (Gus Mancuso) var. Öncelikle film fragman itibariyle oldukça dikkat çekici ve fragmanda merak dengesi çok güzel kurulmuş, seyirciyi sinema salonuna çekiyor.

Film, kısaca yeni bir hayat kurmak için dünyadan yola çıkan 5000 yolcu ve mürettebatın 120 yıllık bir süreyi uyuyarak atlatacakları son derece modern uzay gemisinde bir aksilik sonucu bir kişinin planlanandan 90 yıl önce uyanması (Jim Preston) üzerine. Bu yalnızlığında gemide konuşabileceği tek kişinin android bir barmen olması sonucu uyku kapsülleri arasında tesadüfen ilgisini çeken bir kadının (Aurora) kapsülünü bozarak uyandırmasıyla başlayan bir dizi romantik/gerilim/aksiyon dolu olayı konu alıyor. Bilim kurgu ve gerilim olarak nitelendirilen Uzay Yolcuları, bu tarz filmlerden hoşlanmayan kız/erkek arkadaşınızla beraber izleyebileceğiniz aynı zamanda romantik de bir film olarak çıkıyor karşımıza. Bilim kurgu sevmeyen kız/erkek arkadaşınız filmi izlediğinde eminim salondan keyifle ayrılacaktır.

Ayrıca film boyunca aklıma takılan şu soruyu sizlere de sormak istiyorum: Siz olsanız yalnız kalmamak uğruna birini uyandırır misiniz? Uyandırdığınız kişi en az 80 sene o yolculukta gemide sadece sizinle olacak ve yolculuğa başlarken hedeflediği yeni bir dünya ve yeni bir yasam hayaline hiç kavuşamayacak. Cevabınızı yorumlara yazabilirsiniz. Fikrinizi şimdiden merak ediyorum.

Film, genel olarak oyunculuk kalitesi, senaryo ve seyirciyi bu fantastik dünyanın içine almasıyla tam not alırken uzunluğu da tam tadında. Jennifer Lawrence (güzelliği ve oyunculuk kalitesiyle) ve Chris Pratt (güven veren bakışları ve oyunculuğu ile) uyumlu bir ikili olurken Laurence Fishbourne sürprizi filme ayrı bir keyif katmış.

Soğuk kış günlerinde gidilebilecek harika bir bilim kurgu/gerilim filmi. Bu filmi kesinlikle tavsiye ediyorum.

Keyifli seyirler dilerim…