Arter, Başka Sinema ve Pera Müzesi işbirliğiyle sanata bakışımızı değiştiren İngiliz yazar ve eleştirmen John Berger üzerine bir film programı 9, 10, 11 Haziran’da Pera Müzesi’nde yer alıyor. Arter’de Sam Bardaouil ve Till Fellrath’ın küratörlüğünde düzenlenen Görme Biçimleri sergisi kapsamında sergiye de adına veren BBC’nin dört bölümlük belgeseli Görme Biçimleri / Ways of Seeing programın temelini oluşturuyor. Bunun yanı sıra yakın arkadaşı Tilda Swinton’ın öncülüğünde çekilen Quincy’de Dört Mevsim ve Dört Ayrıcalıklı John Berger Portresi / The Seasons in Quincy: Four Portraits of John Berger, dört kısa filmle usta yazarın gündelik yaşamına tanıklık etmemizi sağlıyor. Uzun süre iş birliği yaptığı Timothy Neat’le birlikte kendi kısa hikayesinden uyarladığı Bana Bir Şeyler Çal / Play Me Something gizemli bir yabancının anlattığı bir hikayeye odaklanırken, metinlerini yazıp seslendirdiği Taşkafa: Bir Sokak Hikayesi / Taşkafa: Stories from the Street belgeseli İstanbul´un sokak köpekleri ve şehrin köpeklerle bağı aracılığıyla hafıza ve aidiyet biçimlerini ele alıyor. Program, 9-11 Haziran tarihleri arasında Pera Müzesi’nde ücretsiz gösteriliyor.

Çizelge İçin Tıklayın

Quincy’de Dört Mevsim ve Dört Ayrıcalıklı John Berger Portresi / The Seasons in Quincy: Four Portraits of John Berger

John Berger büyük şehri 1973 yılında terk eder ve İsviçre Alpleri’nde küçücük bir köy olan Quincy’ye yerleşir. Binlerce yıl insanlığın geçimini sağlamış olan tarımın yok olmak üzere olduğunu fark ettiğinden beri yaşamının geri kalanını bu yok oluşa tanıklık ederek ve biraz olsun da onu deneyimleyerek geçirmek istemektedir. Berger’i Quincy’deki mevsimlerin ritmi eşliğinde odağa alan film dört ayrı perspektiften, dört kısa filmle usta yazarın gündelik yaşamına tanıklık etmemizi sağlıyor. John Berger’le Tilda Swinton’ın doğum günlerinin aynı olmasının yanında, babalarıyla ilgili hikayelerinin ve elma soyma biçimlerinin de benzeştiğini görüyoruz. Bizi doğanın ve hayvanların yazarın eserlerindeki ayrıcalıklı yerinden günümüz siyasi sorunlarına ve yeni direnme biçimlerine götüren Quincy’de Mevsimler, Tilda Swinton, Colin MacCabe, Christopher Roth, Aksi Sing ve Ben Lerner gibi isimlerin katılımıyla John Berger’i en damıtılmış ve en doğal haliyle görmenin ayrıcalığını sunuyor.

Yönetmenler:
Colin Maccabe, Christopher Roth, Bartek Dziadosz, Tilda Swinton

Oyuncular:
John Berger, Yves Berger, Tilda Swinton, Colin Maccabe, Ben Lerner
Ülke: Birleşik Krallık
Yapım Yılı: 2015
Süre:90′

Director:
Colin Maccabe, Christopher Roth, Bartek Dziadosz, Tilda Swinton

Cast:
John Berger, Yves Berger, Tilda Swinton, Colin Maccabe, Ben Lerner

Country:UK
Year:2015

In 1973, Berger abandoned the metropolis to live in the tiny Alpine village of Quincy. He realized that subsistence peasant farming which had sustained humanity for millennia, was drawing to an historical close. He was determined to spend the rest of his life bearing witness to this vanishing existence, not least by participating in it. Placing Berger in the rhythm of the seasons in Quincy, each section in this film denotes one season and addresses different strands of Berger’s life and work. With the participation of Tilda Swinton, Colin MacCabe, Ben Lerner, Aksi Singh and Christopher Roth we witness Berger in mostly intimate settings with his friends and family while delving into politics, songs, shared birthdays, animals, fathers, different ways of peeling apples and most importantly ways of living. ‘Ways of Listening’, ‘Spring’, ‘A Song for Politics’ and Tilda Swinton directed ‘Harvest’ make a great case for one of the most inspiring thinkers of our time. Not only does he continue to inspire but he also proves that his way of thinking would be tremendously revelatory for our time.

Taşkafa: Bir Sokak Hikayesi / Taşkafa: Stories from the Street

İstanbul´un sokak köpekleri ve şehrin köpeklerle bağı aracılığıyla hafıza ve aidiyet biçimlerini ele alan bir makale-belgesel… İktidar sahiplerinin neredeyse 400 yıldır dönem dönem gündeme gelen yok etme girişimlerine rağmen, sokak köpekleri semt sakinlerinin ısrarlı ve süregelen savunusuyla bir arada var olma ve bakılma haklarını korumaktadır. Taşkafa, sokak köpeklerinin tarih boyunca süregelen hikâyesini öykücü, yazar, eleştirmen John Berger´in eşsiz metinleri ve sesiyle anlatarak kamu ve iktidar arasındaki ilişkiyi, alan, kimlik ve aidiyet, kültürel ezber kavramlarını araştırırken tek yönlü bakışa karşı duran bir belgesel.

Taşkafa is a feature length documentary essay, a film about memory and the most necessary forms of belonging, through a search for the role played in the city by Istanbul´s street dogs and their relationship to its human populations. Despite several major attempts by Istanbul´s rulers, politicians and planners over the last 400 years to exterminate them, the city´s street dogs have persisted thanks to an enduring alliance with widespread civilian communities, which recognize and defend their right to co-exist. Taşkafa is structured around readings by internationally acclaimed storyteller, essayist, and critic John Berger. The film opens a window on the contested relationships between power and the public, community and categorisation (in location and identity), and the ongoing struggle / resistance against a single way of seeing and being.

Yönetmen:
Andrea Luka Zimmerman
Ülke: Türkiye
Yapım Yılı: 2013
Süre: 64’

Director:
Andrea Luka Zimmerman
Country: Türkiye
Year: 2013
Length: 64’

Görme Biçimleri / Ways of Seeing

John Berger insanların nasıl gördüğüne dair kendi görüşlerini sunuyor. Sanat Tarihi’nden aldığı örneklerle Berger görme duyumuzun nasıl şekil değiştirdiğini gösteriyor. Berger’e bunun nasıl olduğunu keşfetmek demek “kendimiz hakkında bir şeyler keşfetmemiz” anlamına geliyor.

John Berger presents his insights on how people see. Through examples of Art History Berger shows how our very sense of sight has been transformed. By discovering why this is so, according to Berger, “we shall discover something about ourselves.”

Yönetmen:
Michael Dibb
Oyuncular:
John Berger, Anya Bostock, Eva Figes
Ülke: Birleşik Krallık
Yapım Yılı: 1972
Süre: 4 x 30 dakika

Director:
Michael Dibb
Cast:
John Berger, Anya Bostock, Eva Figes
Country:UK
Year: 1972
Length: 4 x 30 minutes

Bana Bir Şeyler Çal / Play Me Something

Uzak bir İskoç adasına gitmek için beklerken, gizemli bir yapancı bekleyen yolculara Venedik’i ziyaret eden İtalyan bir adamın hikayesini anlatmaya başlar.

As a group of individuals waits for a plane on a remote Scottish island, an enigmatic stranger tells them a story about an Italian countryman who visits Venice.

Yönetmen:
Timothy Neat
Oyuncular:
John Berger, Hamish Henderson, Lucia Lanzarini
Ülke: Birleşik Krallık
Yapım Yılı: 1989
Süre: 72′

Director:
Timothy Neat
Cast:
John Berger, Hamish Henderson, Lucia Lanzarini
Country: Birleşik Krallık
Year: 1989
Length: 72′