Sicilya gezimin birinci günü ile karşınızdayım.

THY ile Katanya direkt sefer ile gidecekler için alternatif rotalar mevcut. Benim izlediğim rota ‘Taormina, Syracuse, Noto, Ragusa, Katanya’ oldu. Bu rotada 6 gün geçirdim. Palermo ve çevresini bir hayli koşuşturmayla geçeceği için başka sefere bıraktım.

Uçaktan iner inmez otomatik bir Smart kiralayarak Katanya’ya geçtim. (Araçın küçük olması ve otomatiğe alışkın benim gibiler için bir hayli avantajlı). Günlük 25 euro civarı kirası var.

Taormina oldukça turistik, modern ve güzel bir yerleşim yeri. Hem deniz hem de Etna manzarası büyüleyici.

Eğer retro, tarih, bohem vb. seviyorum derseniz kesinlikle Casa Cuseni’ de kalmalısınız. Sırf otel için bile gitmeye değerdi. Taormina Meydanı’nın hemen üst kısımında yer alan, ulusal anıt olarak kabul edilen bu yer, otelden çok müze gibiydi. Tesiste 13 teras, 7 çeşme ve adını bilmediğim birçok çicek vardı. Tesiste çalışan Clelia, Mimma ve Francesco ise her an yardıma hazırlar. Çok fazla çay içtiğimi görünce gece de gitmem için mutfağın anahtarını dahi verdiler. Tesiste Betrand Russell, Dahl, Tennessee Williams, Garbo ve daha birçokları konaklamış. Duvarlar, mobilyalar, atmosfer, çok ama çok etkileyiciydi.

Taormina’da yılın çeşitli dönemlerinde festivaller varmış ama ben denk gelemedim. Belki gitmeden bakmak istersiniz.

Taormina’nın üst tarafında bulunan Castemola Köyü’ne tarihi merdivenler ile sabahları koşu yaptım. Kahveyi meydandaki kahvede içip geri döndüm. Güne iyi bir başlangıç olabilmesi adına sizlere de öneririm.

Taormina’da Teatro Greco görmeye değer. Hotel Timeo’nun barı da çok güzel (tiyatronun yanı başında). Teatro Greco için bakın Goethe ne demiş: Goethe, visiting in 1787, exclaimed: ”Never did any audience, in any theatre, have such a spectacle.” (Hiçbir tiyatroda izleyici böyle bir manzaraya sahip değildir.) (Grady 458).

Ayak üstü yemek için Christina en iyi seçenek. Pizza ve arançini çok çok lezzetli. Granduca ve Al Duomo deneyebileceğiniz restoranlar arasında.

İlk güne dair izlenimlerim bu şekilde. Yakın zamanda Sicilya gezimin ikinci günü ile karşınızda olacağım.
sicilya-gezisi-taormina-1

sicilya-gezisi-taormina-2

sicilya-gezisi-taormina-3

sicilya-gezisi-taormina-4

sicilya-gezisi-taormina-5