Shakespeare’in günümüzden 400 sene önce yazdığı tragedya, komedi, tarihsel oyun türündeki, zamana yenilmeyen eşsiz metinleri, günümüzün usta kalemlerinin elinde güncel romanlara dönüşüyor. Doğan Kitap’ın ‘Shakespeare Yeniden’ serisinden çıkan ilk roman, İngiltere’nin özgün romancılarından, ödüllü yazar Jeanette Winterson’ın yazdığı ‘Zaman Boşluğu’.

William Shakespeare’in ölümünün 400. yılı sebebiyle başlatılan seri kapsamında yayımlanan ilk roman olan ‘Zaman Boşluğu’, Shakespeare’in komedi türüne dahil edilen oyunu ‘Kış Masalı’nın güncel bir uyarlaması. Shakespeare’in son dönem eserlerinden biri olduğu iddia edilen ‘Kış Masalı’, aşk, kıskançlık, pişmanlık ve affetmek temaları üzerine psikolojik dram olarak başlayıp, komedi ögelerine de yer veren, hikâye içinde 16 senelik bir zaman atlaması yaparak umutlu son ile biten bir oyun.

Jeanette Winterson, 1600’lerin başında yazılmış olan ‘Kış Masalı’nı günümüzde Londra, Paris ve kurmaca bir şehir olan New Bohemya’da geçen bir roman olarak kurguluyor. Bu kez karşımızda oyundaki gibi despot ve kıskanç bir kral değil ama kıskanç, güçlü ve zengin bir işadamı var. Winterson ‘Kış Masalı’na, oyunun ana hikâyesini bozmadan, zamanda yolculuk yaptırıyor. Oyundaki karakterlerin mizaçları ve rolleri gibi isimlerini de sadece küçük dokunuşlarla değiştiriyor, yazar.