“Hayvanseverler özel bir insan türüdür; ruhu cömert, empati dolu, belki biraz duygusallığa meyilli ve en az bulutsuz bir gökyüzü kadar kocaman yürekli,” der John Grogan.

İnsanoğlunun varoluşundan itibaren en çok ihtiyaç duyduğu; yaşamı boyunca da en çok ihtiyaç duyacağı tek değişmez kavramdır sevgi.. Bu rengarenk yelpazenin içinde adına hayvan sevgisi dediğimiz bir sevgi vardır ki; bir bebeği sevmekten farkı yoktur. İsteklerini yerine getiremeyen, gözünüzün içine bakıp sizden yardım bekleyen ,bu dünyanın gerçek sahibi olmalarına rağmen, insanoğlu tarafından ne yazık ki tüketilen, katledilen ve hâlâ gerektiği gibi anlaşılamayan can dostlarımızın sevgisidir o.

Gelişim uzmanlarına göre çocuk gelişiminde de temel bir rol oynayan hayvan sevgisi, duygusal erişkinlikte olduğu kadar onların topluma uyum sağlayan sosyal bir varlık olarak yetişmesinde de kritik yer tutmaktadır. Ancak bu olumlu etkinin ortaya çıkabilmesi, hayvanı atılıp satılabilir bir nesne olarak görmemekle ve ebeveynlerin doğru tavırlarıyla mümkün olmaktadır.

İnsan ruhunun bir parçası, hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz,” demiştir yazar Anatole France.

Kişiliğimizin ve insani duygularımızın gelişmesine yardımcıdır hayvan sevgisi. Ve merhamet duygularımızın ölçüsüdür yüreğimizdeki yerleri. Bize muhtaç dostlarımızı anlayabiliyor, içten ve nedensiz sevebiliyorsanız eğer vicdan sahibisiniz demektir.

‘Child Photo Community’ isimli fotoğraf topluluğu tarafından düzenlenen “Çocuklar ve Hayvanlar” temalı fotoğraf yarışmasında, küçücük yaşlarında hayvan sevgisinin tadı ile kendi ruhlarını uyandıran minik bedenlerin ve masum dostlarının buluştuğu duygu dolu kareler dünya üzerinde hala tükenmemiş ve tüketilmemiş bir sevginin varlığını bize en masum haliyle göstermektedir.

İşte yarışmada dereceye giren ve yüreğinize dokunacak o muhteşem fotoğraflar:

Marta Obiegla, Polonya

Winner – Justyna Garczyk-kleszcz, Polonya

Amy Pisco, Amerika

Sara Hadenfeldt, Amerika

Lidia Madura, Polonya

Jennifer Kapala, Kanada

Uliana Kharinova, Russia

Jessica Pugliese, Amerika

Lisa Holloway, Amerika

Jody D’angelo, Kanada

Eva Stawarczyková, Çek Cumhuriyeti

Svetoslava Madarova, Bulgaristan

Elena Paraskeva, Kıbrıs

Julie Whelan, Birleşik Krallık

Kerli Sosi, Estonya

Stephanie Piscitelli, Amerika

Sarah Jane Van Heerden, Güney Afrika

Katrina Parry, Wales

Katarzyna Olesiejuk Staniewicz, Polonya

Helen Whittle, Avusturalya