Bu ay yayımlanan David Grann imzalı “Killers of the Flower Moon: The Osage Murders and the Birth of the FBI” kitabının film hakları 5 milyon dolara Inperative Entartainment şirketi tarafından satın alındı.

Filmin beyazperde uyarlaması için pek çok teklif yapıldı. Deadline’da yer alan habere göre ise film Martin Scorsese, Leonardo DiCaprio ve Robert De Niro’yu ilk kez bir araya getirecek.

Grann’in yaşanmış olayları anlattığı kurgu dışı kitabı, 1920’li yıllarda Oklahama etaletinde yaşanan Osage Yerli Kabilesi’nin, topraklarında petrol bulunması ve bölge halkının dünyanın en refah sahibi insanları olmasından kısa bir süre sonra yaşanan seri cinayetleri anlatıyor.

Bu dönem onlarca insan katledilmiş ve olayla ilgili soruşturma yapmaya cesaret edenler de kısa bir süre sonra öldürülmüştür. Vaka bir süre sonra yeni kurulmakta olan FBI’ın incelediği ilk büyük cinayet davasına dönüşür.

Bu dönemle aynı zamanda, daha sonra organizasyonun kimliğini ve tekniklerini şekillendiren genç yönetici J. Edgar Hoover göreve gelir.

İlginçtir ki Leonardo DiCaprio, 2011 yapımı Clint Eastwood imzalı “J. Edgar” filminde, Hoower’ı canlandırmıştı.

Scorsese şuanda Robert De Niro ve Al Pacino ile 2018 yılında gösterime girecek “The Irishman” filmi için çalışıyor. “Killers of the Flower Moon” uyarlaması için çekimlerin ne zaman başlayacağı henüz açıklanmadı.