Sanatla ilgili her ay yaklaşık 500 milyon arama yapıldığını belirten Google, bu ilgiyi avantaja çevirerek “Google Arts & Culture” adını verdiği hizmeti kullanıcılarına sundu. Google Arama ve Google Haritalar üzerinde sanat ile ilgili aramalar, Google Arts & Culture ile kapsamlı bir şekilde listeleniyor.

Google 31 Mayıs’ta yaptığı açıklamayla birlikte artık sanatla ilgili bir arama yaptığınızda konuyla daha alakalı ve detaylı sonuçlara ulaşacağınızı belirtti. Ayrıca Street View’a sanal müze ziyaretlerinizde göreceğiniz eserler hakkında size bazı temel fikirler veren yeni bir özellik eklendi. Tıpkı dijital bir müze rehberi gibi.

Google’ın bu hizmeti sayesinde sanatçının koleksiyonlarına göz atabilir, sanal müze ziyaretleri yaparak eserlerin müze duvarlarındaki halini görebilirsiniz. Google Maps ve Google Arts & Culture’ı kullanarak oturduğunuz yerden yüzlerce müze gezebilirsiniz. Ayrıca masaüstünde ve telefonlarınızdaki Chrome tarayıcısından kullandığınızda Street View artık daha bilgilendirici olacak. Google bu özelliği geliştirmek için görsel tanıma yazılımından faydalandı. Google Photos’ta kullanılan makine öğrenimi teknolojisine benzeyen bu yazılım, dünyadaki müzelerin duvarlarını tarayarak, 15 binden fazla sanat eserini bünyesine kaydetti.