SAHA Derneği 17 Eylül 2017 tarihine dek sürecek, altıncısı gerçekleştirilen Uluslararası Sinop Bienali’ne Türkiye’den davet edilen sanatçıların eser üretimlerine destek verdi.

Avrupa Kültür Derneği tarafından düzenlenen ve Sinop Belediye Başkanlığı’nın da destek verdiği, bu yıl 6’ncısı düzenlenen Sinopale Uluslararası Sinop Bienali başladı. Eski buzhane binasında gerçekleştirilen 6. Sinopale Uluslararası Sinop Bienali’i “Aktarım” kavramı etrafında şekillenmektedir. Sinopale, 19 Ağustos – 17 Eylül 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Sinopale Uluslararası Sinop Bienali’nin gerçekleştirilmesinde, genç yaşlıı demeden tüm Sinopluların emeği vardır. 6’ncısı düzenlenen etkinlik artık yalnızca Türkiye içerisinde değil ulusal camiada da ses getirmektedir. Sinopale özetlenecek olursa: Yerel kalkınma bağlamında sivil toplumun kültür ve sanat temelli diyalog geliştirmek amacıyla gerçekleştirdiği, “paylaşıma dayalı bir sanat üretimi” modelinde bir araya gelinmesini sağlayan uluslararası bir projedir. İki yılda bir gerçekleştirilen bu proje, her yaştan kentlinin kendi yaşam alanlarını gelecek vizyonuna sahip olarak yeniden algılamalarını, kent sorunları üzerine düşünmelerini, ortak tarihsel belleğin paylaşımı ve bunun sanat üretimine yönelik olarak düzenlenmesini, daha iyi bir sosyal yaşam alanını oluşturmaya yönelik olarak kentsel, ulusal ve uluslararası çalışmayı amaçlar.

Küratörler

Melih Görgün (Türkiye), Nike Bätzner (Almanya), Jonatan Habib Engqvist (İsveç).

Sanatçılar

Anne Baumann (Almanya), Sophie Baumgärtner (Almanya), Aylin Çakıner (Türkiye), Bernhard Cella (Avusturya), Alvaro Campo (İsveç), Canan Dağdelen (Avusturya), Ayşe Erkmen (Türkiye/Almanya), Cevdet Erek (Türkiye), Philippe van Eetvelt (Türkiye/Kanada), Wilhelm Frederking (Almanya), Mürteza Fidan (Türkiye), Ulrike Grossarth (Almanya), Frank Hagen (Avusturya), Petrit Halilaj (Kosova), İpek Hamzaoğlu (Türkiye/Avusturya), Murat Haschu (Rusya), Kristina Heinrichs (Almanya), Nil İlkbaşaran (Türkiye/Hollanda), Gülsün Karamustafa (Türkiye), Sebastien Koerbs (Almanya), Volkan Kızıltunç (Türkiye), Maria Lantz (İsveç), leavinghomefunktion: Anne Knoedler, Johannes Foetsch, Elisabeth Oertel, Effy Zeniou, Kaupo Holmberg (Almanya/Kıbrıs/Gürcistan), Ulrike Mohr (Almanya), Nina Naussed (Almanya), Jonas Nobel (İsveç), Raluca Popa (Romanya), Julian Rosefeldt (Almanya), Bella Rune (İsveç), Ginan Seidl & Yalda Afsah (Almanya), Esther Suarez Ruiz (Kolombiya), Youssef Tabti (Fransa/Almanya).