SAHA Derneği, Horniman Museum and Gardens tarafından davet edilen sanatçı Ali Miharbi’nin yeni eser üretimine destek verdi.

Horniman Museum and Gardens, Londra’nın güneyinde bulunur ve bünyesinde antropoloji, müzik aletleri, doğal tarih, akvaryum ve 16 dönümlük bahçelerin bulunduğu önemli bir koleksiyon barındırır. Her yıl yaklaşık 900.000 ziyaretçiyi ağırlayan müze, mekâna özgü güncel sanat eserleri sipariş programı da dâhil olmak üzere çeşitli etkinlik programları düzenliyor.

SAHA, Horniman Museum and Gardens tarafından proje üretmek üzere müzeye davet edilen Ali Miharbi’nin yeni eser üretimine destek verdi. “Wind Organ” adlı enstalasyon, Ali Miharbi’nin Delfina Foundation’da misafir sanatçı olarak ağırlanırken ziyaret ettiği müzenin müzik enstrümanı koleksiyonundan esinlenilerek üretildi.

Ali Miharbi’nin bir süredir hava ve sesle ilgili olarak ürettiği eserlerin devamı niteliğindeki “Wind Organ”, doğayı, müzikal sesi ve insan sesi şiddetini bir araya getiren rüzgar kökenli bir alet olarak tanımlanıyor. Sanatçının tasarladığı ve her biri birbirinden farklı, beş adet üçer metrelik metal boru parçalarından oluşan enstalasyon, müze bahçesinin yüksek bir bölümüne yerleştirildi. Rüzgarı farklı açılarla alan bu flüt benzeri yapılar, nefes yerine rüzgârla harekete geçiyor. “Wind Organ”ın yapında insan ses yolunun A, E, İ, U, O harflerini telaffuz ederken aldığı şekillerden ve de Güneydoğu Asya ve Pasifik’ten gelen rüzgar kökenli bambu orgları ve rüzgar orglarından esinlenildi.

İstanbul’da yaşayan Ali Miharbi, Saha Derneği’nin de desteği ile çok önemli bir işe imza atmış olmaktadır.