“Rüya bütün çektiğimiz..”

Ahmed Arif

 

Fotoğrafta ya da resimde sürreal çalışmalar sizi de etkiliyor mu? Bu tarz fotoğraflarla uğraşan fotoğrafçılara denk gelmek bende hep bir rüyanın kapısını aralıyor. Gerçek fotoğraflardan çok daha fazla bir mesai isteyen gerçeküstü yorumları anlamaya çalışırken biz de fotoğrafçı kadar yoruluyoruz. Sanırım aslında işi lezzetli kılan da bu deli yorgunluk. Bugün sizi fotoğrafta masallardan ve rüyalardan etkilendiğini söyleyen genç bir yetenekle tanıştırmak istiyorum: Laura Williams.

Laura, Brighton’da fotoğraf eğitimi aldıktan sonra Cambridgeshire’a yerleşmiş İngiliz bir fotoğrafçı. On seneyi aşkın süredir fotoğrafla ilgilenmektedir. Kendi kendini çektiği bu ayna çalışmaları özellikle takdir kazanır. Her zaman alışılmışın dışında şeyler yapmak istediğini belirten fotoğrafçı özellikle doğadan ilham alır.

Bu tarz fotoğrafları çekmek takdir edersiniz ki biraz güç. Çünkü önce üç ayakta makineyi ayarlayıp ardından istediği pozu vermeye çalışan Laura doğru fotoğraf için bir gün içinde binlerce fotoğraf çektiğini belirtmiş. Neden model kullanmak yerine ısrarla kendini çektiğini ise şöyle açıklamış: “Çünkü zor olan daima en güzelidir.”

Aynayla yaptığı çekimler kadar Alice Harikalar Diyarı’nda kitabında yer alan masalsı dünya gibi masalların güncel yorumlarını işlediği eserleri de göz dolduruyor. Sanatçının, doğayla da başka türlü bir aşkı var. Özellikle ormanı ya da deniz kenarını seçmesi tesadüf değil. Çünkü doğa kadar gerçek bir dünyanın ortasında gerçeküstü bir imgeyi yerleştirerek oluşturduğu sentezle kendini anlatmak ister hep.

Laura genç yaşına rağmen bu kadar farklı işler çıkarıp yaşıtlarına ilham olabilecek hayal gücüne sahipken elbette ki göz dolduruyor. Şu an İngiltere’de hem özel fotoğrafçılığa devam edip hem de gerçeküstü çalışmalar yapan sanatçıyı ileride daha iyi yerlerde göreceğimizden eminim.

Vizörden baktığınızda gördüğünüz eğer olandan fazlasıysa hep iz bırakıyorsunuz. Hatta yaptığınız iş her ne olursa olsun başka bir gözle ve ruhla bakmak dünyayı yaşanılır kılan şey. Hani Didem Madak’ın da dediği gibi; “Az sonra ölecek birinin gözleriyle dünyaya baktığımızda hayatın her yerinden şiir fışkırdığını görürüz.”

Sanatçının diğer çalışmalarına aşağıda yer alan adreslerden ulaşabilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=E1id0u7lfxE

https://www.laurawilliamsart.co.uk/about/

https://www.flickr.com/photos/laurawilliams_x/with/28083773290/

Bu hafta vizöre Laura’nın gözünden baktık. Rüyaların gerçek olduğu bir hafta dileğiyle sevgili okur..