Pera Müzesi, Balkanlardan Gelen Soğuk Hava sergisi kapsamında, sanatçılardan ‘Ulay’ ile bir konuşma gerçekleştiriyor. Sergi küratörleri Alenka Gregorič ve Ali Akay ile birlikte olacak konuşma, sanatçının sergide yer alan Sanatın Suça Dair Bir Yanı Vardır performansı üzerine odaklanacak.

Alman sanatçı Ulay, 1943 yılında Solingen’de doğar. Eğitimini fotoğrafçılık üzerine alır ve Polaroid için danışmanlık yapar. Erken dönem eserlerinde odaklandığı kimlik ve beden meselesi Polaroid fotoğraf serileriyle başlasa da, fotoğrafa olan yaklaşımı giderek performatif bir hale dönüşür. 1976 – 1988 yılları arası Marina Abramović’le işbirliği yapar. Bu süreçte erkek-kadın özelliklerini sorgulama ve vücudun sınırlarını zorlamaya yönelik performanslara odaklanır. Daha sonraki dönemde ise bireyin çağdaş toplumdaki yerini milliyetçilik ve semboller üzerinden tekrar inceler. İşleri Stedejilik Müzesi, Amsterdam; Centre Pompiou, Paris; MoMa, New York gibi sanat kurumlarının koleksiyonlarında yer alır. Karlsruhe Sanat ve Tasarım Üniversitesi’nde Yeni Medya Sanat eğitmeni olarak ders vermektedir.

Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek etkinlik ücretsizdir. Yerler sınırlıdır, rezervasyon alınmamaktadır. Etkinlik dili İngilizcedir, Türkçe simültane çeviri olacaktır.

Etkinlik Tarihi : 17 Mart 2017 / 18:30