Çocuk Bayramı Konseri

22 Nisan 2017 / 14:00 – 15:00

Pera Eğitim, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı klasik müzik konseriyle kutluyor.

Pera Müzesi, Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi iş birliğiyle, 22 Nisan Cumartesi günü bir klasik müzik konseri gerçekleştiriyor. “Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi Oda Orkestrası” Çocuk Bayramı’na özel hazırladıkları parçaları Pera Cafe’de seslendiriyor. Keman, viyola, çello, flüt, obua, saksafon, vurmalılar ve gitarlardan oluşan orkestraya konserde Çocuk Sanat Merkezi Çoksesli Çocuk Korosu’ndan küçük bir grup da eşlik edecek.

Pera Café’de gerçekleştirilecek ücretsiz konser için yerler sınırlıdır, rezervasyon alınmamaktadır.

Johann Strauss Sr. – Radetzky Marşı, Op.228
Johann Strauss Jr. – Güzel Mavi Tuna Valsi
Josef Ivanovici – Tuna Dalgaları Valsi
Hammâmîzâde İsmâil Dede Efendi – Gülnihal
Hoş Gelişler Ola
İzmir Marşı

Müzede Barış için Müzik!
Armonik Esintiler

26 Nisan 2017 / 19:30

Pera Müzesi’nin, Barış İçin Müzik Vakfı iş birliğiyle başlattığı Müzede Barış için Müzik! adlı konser serisi devam ediyor. Barış İçin Müzik Vakfı’nın evrensel müzik eğitimi verdiği çocuk ve gençlerin farklı temalardaki konserlerinden oluşan bu etkinlik serisi sanatın her çocuk için erişilebilir olması fikrinden yola çıkıyor. Program, özellikle Vakfın bugüne dek eğittiği 6.000 çocuk arasından yaylı müziğe odaklanan geleceğin müzisyenlerine ağrılık veriyor. Genç sanatçıların barışın sesini müzikle duyurduğu bu konser serisi, her ayın son “Genç Çarşamba”sında düzenleniyor.

 

Armonik Esintiler
Antonio Vivaldi – Concerto for 2 Violins in A minor, Op. 3, No. 8, RV 522
Solistler: Şevval Kartal, Şule Taşova
Antonio Vivaldi – Bassoon Concerto in A minor, RV 498
Solist: Muhammed Kaya
Antonio Vivaldi – Cello Concerto in C Major, RV 399
Solist: Semih Kılıç
Antonio Vivaldi – Le Quattro Staggioni, Op. 8, No. 1 in E Major, La Primavera (Spring), RV 269
Solist: Aygül Atalay

Yaylı Orkestrası

1. Kemanlar
Berk Tuttup
Ela Esma Arsal
Elif Elma
Sude Köroğlu2. Kemanlar
Zeynep Gümüş
Melike Çelebi
Ercan Köklü
Behin ÖzerViyolalar
Zeynep Simay Al
Sinem Sonat
Viyolonseller
Hazal Anık
Sipel ÇelikKontrbas
Melike KuloğluSolistler
Aygül Atalay – Keman
Şevval Kartal – Keman
Şule Taşova – Keman
Semih Kılıç – Viyolonsel
Muhammed Kaya – Fagot

Barış için Müzik Vakfı hakkında
Barış için Müzik Vakfı, İstanbul’un dezavantajlı bölgelerinden biri olan Edirnekapı’da, imkânları sınırlı çocuk ve gençlere ücretsiz müzik eğitimi veriyor. Mimar Mehmet Selim Baki’nin gençlik hayali olarak 2005 yılında temelleri atılan Barış için Müzik oluşumu, 2011 yılında Barış için Müzik Vakfı adını aldı. Vakfın oluşturduğu programa katılan 7-20 yaş arasındaki çocuk ve gençler burada kendilerine sağlanan enstrüman ve eğitmenlerle çok sesli evrensel müzik eğitimi alıyor. Her çocuğun sanata katılım hakkı olduğuna ve bu hakka erişimin önündeki engellerin kaldırılması gerektiğine inanan Mehmet Selim Baki ve eşi Dr. Yeliz Baki’nin özverili çalışmalarıyla bugüne kadar yaklaşık 6.000 çocuk ve genç müzikle buluştu. Müziğin iyileştirici, mucizevi gücüyle tanışan çocuklar kendi yaşamlarının değişimine şahit oldu. Müziği daha çok çocuğa ulaştırma ve barışın sesini müzikle duyurma ilkesiyle on iki yıl önce yola çıkan Barış için Müzik Vakfı, Edirnekapı’daki merkez binasında çalışmalarını sürdürmenin yanı sıra bu eğitim modelinin ülkeye yayılması için İstanbul dışında benzer projelerin başlamasına öncülük ediyor.

Müze’de Barış için Müzik konserleri Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu’ndan derlenen “Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar” sergi katında düzenleniyor.

20 TL olan biletler sadece Biletix’ten temin edilebilir. Pera Müzesi Dostları biletlerini %50 indirimli olarak ve önceden rezervasyon yaptırarak müzeden alabilir. Yerler sınırlıdır ve numaralı değildir. Konser başladıktan sonra içeri izleyici alınmayacaktır.

 

Türk Müziği Konserleri
“Muzaffer İlkar”

30 Nisan 2017 / 15:30

Pera Müzesi, “Türk Müziği Konserleri”ne yeni yılda 30 Nisan Pazar günü saat 15:30’da “Muzaffer İlkar” konseri ile devam ediyor. Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca danışmanlığında ve Sinan Sipahi koordinatörlüğünde düzenlenen konserler, Türk müziğinin tarihsel, kültürel, geleneksel, sosyolojik, antropolojik, felsefî, edebî yönlerini sunuş ve sohbetlerle sunuyor.

Sunuculuğunu Osman Nuri Özpekel’in yaptığı günümüzün usta yorumcuları ve sâzendelerinin, büyük bestekârların seçme eserlerini seslendirecekleri programların bu ayki misafir solisti Gül Yazıcı.

Misafir Solist
Gül Yazıcı

Misafir Genç Solist
M. Taha Aras

Saz Sanatçıları
Osman Nuri Özpekel – Ud
Taner Sayacıoğlu – Kanun
Lütfiye Özer – Kemençe
Volkan Yılmaz – Ney
Volkan Ertem – Viyolonsel

20 TL olan biletler konser günü satışa sunulacak.Pera Müzesi Dostları‘na % 50 indirimli. Yerler sınırlıdır ve numaralı değildir.

Kaynak: Pera Müzesi