Arsız Sözlük kara haber tez duyulur kuşağımızda bu hafta;

Yapılan son keeling eğrisi ölçümlerine göre dünya yeni bir sera etkisi rekoru kırmış durumda ve bu dünyayı yok etme hızımıza hız kaotiğimizi gösteriyor. Gittiğimiz yurt dışı tatilinde bir tsunamide mahsur kaldığınızda ya da bir tayfunun içinde çizgi film karakterleri gibi savrulurken bu günleri anarsınız artık!

Peki nedir bu keeling eğrisi? Dr.Keeling ve arkadaşları Mauna Loa gözlemevinde küresel iklim değişikliğini ölçmek için bu eğriyi geliştirdiler. ( Keeling ismi Dr. Maauna’nın oğlundan geliyor)

Çok basit bir mantığa göre çalışan bu eğri havadan örnek alıyor ve örnek içindeki atom bazında sayımlara başlıyor. Bir milyon parçada kaç karbondioksit olduğunu tespit ediyor. Örneğin havada 1 milyon parçada 350 parça karbondioksit kritik sinir. Peki son ölçümlerde bu sınır kaç çıktı dersiniz? Tamı tamına 410 kilogram !!!

Ekip son sekiz buzul döngüsünden beri (en eski tarih çağları ölçümlerinden beri), ki bu 800.000 yılı kapsıyor, bu seviyelere çıkmış. Bir karbondioksit ölçümü olmadığından eminler.

Küresel çaptaki tüm ölçümler bu sınır geçilmemek üzerine tasarlanıyor, peki geçildiğinde neler oluyor?

Öngörülemez büyüklükte ansızın çıkan yangınlar, zamansal ve miktarsal beklenmeyen yağışlar, liman kentleri ve sahil yerleşkeleri tarafından büyük tehdit oluşturan su seviyeleri artışları, tsunamiler.

Siz yine deodorantlarınızı sıkın sevgili okur ama marsa gidişler İstanbul kart formatına inmeden bu dünyadan vazgeçmeyin.

Kaynak : Popular Science