Gülümsemek… Kimi zaman küçücük bir tebessüm dahi öyle anlamlar yükler ki hayatımıza… Siyahlar beyaza bürünür, fırtınalar diner; gök kuşağının her rengi sarar etrafımızı. Bahar gelir ömrümüze o an. Bir tebessüm bin mutluluk olmuştur yüreğimizde. Aslolan da bu değil midir zaten? Bazen gülerek, bazen güldürerek… Ama illaki hayatı mutlulukla sarmak.

‘Güzel bir gülüş karanlığa ışık tutar,’ der bir Rus atasözü. Fransız fotoğraf sanatçısı Rehahn’ın, o ışığa sahip gülüşleri yakalamak için çıktığı keşif yolculuğundaki durağı Vietnam olmuştur. 21 yıl boyunca kanlı çatışmalara tanıklık etmiş ve yaklaşık 5 milyona yakın kişinin hayatını kaybettiği Vietnam’a yol alma amacı, Vietnam’ın sadece savaş kalıntılarından ibaret olmadığını dünyaya ispatlamaktı.

Vietnam, yapılan bir araştırmaya göre dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı ülkelerden biri. Rehahn, mutluluğun ne demek olduğunu Vietnam’da geçirdiği yıllarda anladığını söylemektedir. 7 yıl boyunca Vietnam’da yaşayan sanatçı, motorsikleti ile ülkeyi köşe bucak gezmiş, Vietnam’ın kültürel peyzajlarını, doğa güzelliklerini ve mutlu insanlarını fotoğraflamayı başarmıştır.


Rehahn, Vietnamlıların fotoğraflarını çekmeye başladığı ilk günlerde oluşan karelere çok şaşırmış. Çünkü Vietnamlılar fotoğrafları çekilirken elleri ile ağızlarını kapatmaktadırlar. Rehahn bunun ülke genelinde yaygın bir davranış olduğunu söylemektedir. Ayrıca bu davranış, mütevazılık ve nezaket ifadesi olarak kabul edilmektedir.

Rehahn’ın fotoğraflarının duygularımıza dokunmadığını söylemek imkansız olur. Öyle kısa bir mesafedir ki bu aslında, kilometrelerce ötede doğan sıcacık bir gülüş ruhunuza usulca sızar ve karanlığınıza ilk gün ışığı değer. Çünkü ‘Bütün insanlar aynı dilde gülümser.’