Nilüfer Belediyesi, “Caz hâlâ ve her şeye rağmen iyi bir şey” sloganıyla cazın ustalarını, hayranlarıyla buluşturmaya hazırlanıyor. 28 Ocak-18 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek olan Nilüfer Caz Tatili’nde Avishai Cohen, Özdemir Erdoğan, Baki Duyarlar, Erik Truffaz, Ara Dinkjian ve Electro Deluxe gibi caz dünyasının yıldızları sahne alacak.

Nilüfer Belediyesi, Bursalıları 28 Ocak-18 Şubat tarihleri arasında cazın büyülü dünyası ile buluşturmaya hazırlanıyor. Nilüfer Belediyesi’nin bu yıl ikincisini düzenleyeceği Nilüfer Caz Tatili’nde sanatseverler caz müziğine doyacak.

İlki geçen yıl “Caz iyi bir şey” temasıyla düzenlenen ve büyük ilgi gören Nilüfer Caz Tatili, 4 hafta boyunca kenti, cazın büyülü dünyası ile kucaklayacak.

Bu yıl “Caz hâlâ ve her şeye rağmen iyi bir şey” sloganıyla yola çıkan Nilüfer Belediyesinin, yaşanan terör olaylarının toplumda yol açtığı gerginliği biraz olsun azaltmak, müziğin gücüyle, beraberliği, dayanışmayı, yaşamı çoğaltmak adına düzenlediği Nilüfer Caz Tatili, 28 Ocak’ta görkemli bir açılışla başlıyor.

Bursa Akademik Odalar Birliği Oditoryum’da gerçekleşecek açılış gecesinde önce Murat Meriç “Türkiye’den Caz Manzaraları” isimli performansıyla konuklara müzik keyfi yaşatacak.

Caz severleri heyecanlandıran Nilüfer Caz Tatili’nin açılışında ilk konseri, yüzyılın en etkileyici 100 basçısı arasında gösterilen kontrbas sanatçısı Avishai Cohen verecek.

Avishai Cohen Trio, dinleyicilerini Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Afro-Amerikan müzik ezgilerini birleştirdiği kendine özgü tarzıyla meraklıları caz dünyasına davet etmeye hazırlanıyor.

Türkiye’den ve dünyadan usta isimler

Nilüfer Caz Tatili’nin sürpriz isimlerinden biri Özdemir Erdoğan olacak. Caz müziğinin emektar isimlerinden biri olan Özdemir Erdoğan, Türkiye Jazz Tarihinde Işıksız Kalanlar albümünden parçalar ve unutulmayan besteleriyle 29 Ocak Pazar günü caz severlere nostalji dolu bir akşam yaşatacak.

3 Şubat Cuma günü Kemenjazz sanatseverlerin karşısında olacak. Türkiye’nin önemli piyanist, besteci ve eğitmenlerinden Baki Duyarlar, kemençede Derya Türkan, davulda Cem Aksel ve kontrabasta Erdal Akyol’un yer aldığı Kemenjazz, Caz Tatili’nde sevenlerine keyifli anlar yaşatacak.

Sergilediği sıra dışı performanslarla, kendine caz dünyasında ayrı bir yer edinen Erik Truffaz da Caz Tatili kapsamında 4 Şubat Cumartesi günü Nilüfer’de müzikseverlerle buluşacak. Caz müziğini, ham haliyle değil, yüzyılın zengin sesleri arasından seçtiği elektronika, drum ‘n’ bass ve hip-hopla harmanlayan özgün bir müzisyen olan Fransız trompetçi Erik Truffaz, konserlerinde sergilediği muhteşem performansla Nilüfer’de de hayranlarının gönüllerinde taht kuracak.

Gitarist ve besteci Bilal Karaman 8 Şubat Çarşamba günü, farklı duruşuyla dikkat çeken caz şarkıcısı Şirin Soysal 9 Şubat Perşembe, dünyanın en iyi ud virtüözlerinden biri olarak kabul edilen Ara Dinkjian da 16 Şubat Pazar günü “Caz Tatili” kapsamında Nilüfer’de müzikseverler ile buluşacak ünlü isimler arasında.

14 Şubat Sevgililer Günü’nde cazseverler müzisyen, gezgin, radyocu, TV programcısı Ayhan Sicimoğlu “Latin All Stars” grubu ile buluşacak. Sicimoğlu grubu ile birlikte sevenlerine unutulmaz bir gece yaşatacak.

Nilüfer Caz Tatili 18 Şubat’ta, heyecanlandırıcı performanslarıyla tanınan Fransız grup Electro Deluxe konseri ile sona erecek. Fransız müzik dünyasının en çok ilgi gören grupları arasında yer alan Electro Deluxe, Nilüfer’de cazseverlere unutulmaz bir konser verecek.

BOZBEY: MÜZİKLE HER ŞEY DAHA GÜZEL OLACAK

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, herkesi müziğin farklı renklerinin bulaşacağı Nilüfer Caz Tatili’ne davet etti.

Türkiye’den ve yurt dışından cazın en iyi isimlerini Nilüfer’de sanatseverlerle buluşturacak olmanın heyecanını yaşadıklarını belirten Başkan Mustafa Bozbey, Türkiye’nin yaşadığı olumsuz süreçten sanatın yol göstericiliğinde çıkabileceğini söyledi. Bozbey, “Sanatın yorgun ruhlara iyi geldiği ve bireyi mutlu ettiği bir gerçek. Biz de tüm halkımızı müziğin büyüsünde kaliteli vakit geçirecekleri, birlikteliği, dayanışmayı daha güzel yaşayabilecekleri Nilüfer Caz Tatili’ne davete diyoruz,” dedi.

NİLÜFER CAZ TATİLİ PROGRAMI :

28 Ocak Cumartesi Saat: 20.30 Nilüfer Caz Tatili Açılışı/ DJ Murat Meriç / BAOB
28 Ocak Cumartesi Saat: 21.30 Avishai Cohen Trio / BAOB
29 Ocak Pazar Saat: 20.30 Özdemir Erdoğan / BAOB
03 Şubat Cuma Saat: 20.30 Kemenjazz / BAOB
04 Şubat Cumartesi Saat: 20.30 Erik Truffaz Quartet / BAOB
08 Şubat Çarşamba Saat: 20.30 Bilal Karaman- Manouche Alaturca / Nâzım Hikmet Kültürevi
09 Şubat Perşembe Saat: 20.30 Şirin Soysal Quintet/ Nâzım Hikmet Kültürevi
12 Şubat Pazar Saat: 20.30 Ara Dinkjian Quartet / Nâzım Hikmet Kültürevi
14 Şubat Salı Saat: 20.30 Ayhan Sicimoğlu/Latin All Stars / Bursa Suare
18 Şubat Cumartesi Saat: 20.30 Electro Deluxe /BAOB