20 Ekim tarihinde ülkemizde vizyona “Soygun” adıyla giren yönetmenliğini “Benny Safdie” ve “Joshua Safdie” kardeşlerin paylaştığı “Good Time” sinemaseverlere gerilim dolu dakikalar yaşatıyor.

Polisiye, suç, dram türündeki film, biri zihinsel engelli olan iki kardeşin hayallerini gerçekleştirmek adına bir banka soyması neticesinde başlarından geçen olaylar dizisini konu alıyor.

Filmin yönetmen koltuğunda oturmasının yanı sıra başrollerinden birini de üstlenen Benny Safdie filmde Nick Nikas adında zihinsel engelli bir genci canlandırırken diğer başrole ise Twilight serisinden ve Remember Me filminden tanıdığımız genç kızların sevgilisi Robert Pattinson (Connie Nikas) hayat veriyor.

Nick büyükannesi tarafından psikolojik şiddete maruz kalan ve devlet tarafından zihinsel engellilerin tedavi edildiği bir terapi merkezine alınır. Ne var ki kardeşi Connie bu durumu kabullenemez. Çünkü kardeşinin o merkezde terapilere devam eden diğer insanlar gibi olmadığını düşünür. İkisinin de tek bir hayali vardır: Bir çiftlik evi satın alarak orada yaşamak. Bu noktada kahramanlarımız Fareler ve İnsanlar’daki George ve Lennie karakterlerini hatırlatsa da bir polisiye film karakterleri olarak George ve Lennie’den ayrılmaktadırlar.

Connie kardeşini bu terapi merkezinden kaçırarak hayallerine ulaşabilmek adına onunla birlikte bir bankayı soyarlar.

Bir banka soygunu, filmlerde oldukça sık karşılaştığımız bir olay olmasına rağmen soygun şekli nedeniyle izleyenlere “Nasıl yani, bu kadar kolay mı bu işler?” dedirtse de ilerleyen dakikalarda hiç de sandığımız gibi olmadığını anlıyor kendimizi muhteşem bir gerilimin içerisinde buluyoruz. Bu gerilim ise filmin son sahnesine kadar neredeyse hiçbir zaman düşmüyor. Yönetmenlerin yanı sıra filmin müziklerini yapan ABD’li müzisyen Oneohtrix Point Never’ın da film boyunca süren bu gerilimde büyük etkisinin olduğunu da söylemeden geçmemek gerek.

Soygun sonrası Nick polisler tarafından yakalanırken Connie kaçmayı başarır. Kardeşini cezaevinden kurtarabilmek için mafyayla sıkı bir pazarlık içindeyken kardeşinin aslında cezaevinde olmadığını öğrenir. Böylece kendini suça bulaşmış diğer insanların arasında yeni maceralar içinde bulur.

Robert Pattinson’ın son sahneye kadar harikulade oyunculuğuyla filmi sırtlanarak artık sadece yakışıklı bir aktör değil, aynı zamanda rüştünü ispatlamış bir aktör olduğu mesajını vermesinin yanı sıra Ben Safdie’nin de filmin ilk sahnesindeki terapist ile olan yakın plan çekimlerdeki oyunculuğu özellikle göz dolduruyor.

 

Good Time, alışılagelmiş hikayesine rağmen seyircilerine sunduğu gerilim dolu dakikalar ve son derece başarılı oyunculuklarıyla sezonun en başarılı işlerinden biri olacağa benziyor.

Keyifli seyirler…