Genelde çılgın haşarı erkek çocuklarının ben büyüyünce astronot olacağım dediği ki benim de hala en uçuk hayallerimden olan astronot olma serüveni sandığımız kadar kolay olmuyormuş küçük bir araştırmaya girince anladım.

Öncelikle astronot nedir onunla başlayalım. Astronot insanlı uzay araştırmalarında görev yapan kişilere verilen teknik bir isim.

Uzay araştırmaları denilince herkesin aklına elbette ABD (NASA) gelse de Rusya Avrupa Uzay Ajansı, Japonya ve Kanada da bu alanda isim yapmış ülkelerin başını çekiyor.

Astronot olmak önce mühendislik ya da temel bilimler dediğimiz biyoloji, kimya, fizik gibi bir bölümden afili bir diplomaya ihtiyacınız var.

Yüksek lisans derecesi almış olmak da şansınızı arttıran etkenlerden tabii.

Diploma yeter mi sandınız? Elbette yetmez. Uzaydaki basınç ve atmosfer farklarına ve bunun yaratabileceği duygusal tahribatlara da dayanıklı, çelik gibi bir bünyeye ihtiyacınız var. Atmosferden çıktığınız an dünyaya bakıp gözleri dolan astronotlar pek tercih edilmiyormuş.

Bütün bu aşamaları geçtiğinizde uzayda gerçekleştireceğiniz göreve göre de bir yarışa giriyorsunuz. Eğer Uluslararası Uzay İstasyonunu (ISS) komuta edenlerden olacaksanız NASA en az 1000 saat kaptan pilot tecrübesi şartı koyuyor.

Ayrıca görme yetenekleriniz de gündüzleri bir şahin, geceleri bir baykuşla yarışacak ölçüde iyi olmalı.

Uzay istasyonlarının iç sıkıcı darlığını göz önüne alarak bir boy şartı da konmuş, 1,60 m ile 1.90 arasındaki dünyalılar araca kabul ediliyor.

İyi derece İngilizce ve Rusça bilmek sizi diğer adayların ötesine geçiriyor. Bilinen kanının aksine astronotlar sadece asker kökenli kişilerden de oluşmuyor.

Tüm bu koşulları sağladığınızda ve başvurunuz kabul edildiğinde 2 yıl sürecek yoğun bir eğitim programına(ESA) alınıyorsunuz ve bu eğitimler aerodinamik ağırlıksız ortam araştırmaları robot uygulamaları gibi dersleri kapsıyor.

İleri düzey eğitimlere geçmeye hak kazandığınızda da o meşhur soyuz uzay araçlarının nasıl kullanılacağını öğreniyorsunuz.

Tüm bunlara rağmen hala astronot olma hayali kuruyor ya da kuran birilerini tanıyorsanız NASA ve ESA’nın sitelerinden daha detaylı bilgiyi de alabilirsiniz sevgili okur.

Kaynak: Bilim Teknik