1959 yılında Hollanda’da doğan Erwin Olaf, profesyonel kariyerine tanıtım fotoğrafçısı olarak başladı. Gazetecilik fakültesini bitiren Olaf, okuldaki bir hocası sayesinde foto muhabiri olarak okul gazetesine yazı yazıp fotoğraf çekmeye başlıyor ve bu sayede fotoğraf ile tanışıyor.

Küçük bir şehir olan Hoevelaken’da büyüyen fotoğrafçı, çocukluk yıllarında yalnız ve mutsuz zamanlar geçirmiş. Olaf bunu bir dezavantaj olmaktan çıkarıp avantaj olarak kullanmış ve bunun yaratıcılık anlamında işlerini olumlu etkilediğini düşünüyor. Öyle ki bunu şöyle betimliyor: “Fotoğraflarda hep mutluluk görürüz. Halbuki yalnızlık, üzüntü ve mutsuzluk bana daha enteresan geliyor.”

Zaman içerisinde foto-röportajdan stüdyo fotoğrafçılığına geçiş yapan sanatçı, reklam dünyasının en önemli isimlerimden biri. Ünlü markalarla reklam çalışmaları yapıyor. Profesyonel işinin yanı sıra 1990’lardan itibaren kendi işlerini üretmeye başlayan sanatçı, 2000 yılında gerçekleştirdiği ‘Royal Blood(Asil Kan)’ serisiyle ismini daha duyulur hale getiriyor.

Kurgusal fotoğraf alanında kendi dilini geliştiren sanatçı, tüm çalışmalarında yeni fotoğraf tekniklerini kullanarak, onu ç